Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Wykłady do wystawy: prof. Maciej Kurcz „Etnologia Irackiego Kurdystanu”

Wykłady do wystawy: prof. Maciej Kurcz „Etnologia Irackiego Kurdystanu”

03.03.2023

Piątek, 3 marca 2023 r., godz. 17:00

Muzeum, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Maciej Kurcz, profesor Uniwersytetu Śląskiego, studiował etnologię i archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też, w 2004 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Od 2005 roku zatrudniony w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swoich badaniach zajmuje się m.in. problematyką etnologiczną krajów globalnego Południa (w szczególności Sudanu i Sudanu Południowego), antropologią miasta afrykańskiego oraz etno-archeologią.

Odpowiedzialny jest za problematykę etnologiczną obszarów pozaeuropejskich, przede wszystkim w aspekcie dydaktyki dla studentów etnologii. Jest organizatorem studenckich obozów naukowych w Kurdyjskim Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie, z którym ściśle współpracuje. Specjalizuje się w problematyce przemian kulturowych we współczesnej Afryce – zarówno w aspekcie tradycyjnych społeczności wiejskich, jak i  środowisk miejskich tego obszaru. W sferze badań naukowych w szczególny sposób zwraca uwagę na różne przejawy pograniczności (liminalności)  w życiu człowieka – fizycznego i metaforycznego poczucia zawieszenia, progowości, niejednorodności.

Aktualnie, niezależnie od swoich afrykańskich zainteresowań, zajmuje się etnologią obszarów Kurdystanu Irackiego, a w szczególności przemianami kulturowymi miasta tego regionu.

Wstęp – 7 zł / 1 osoba

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Wykłady są realizowane w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK