Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Prawa człowieka w tureckim Kurdystanie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet

Prawa człowieka w tureckim Kurdystanie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet

10.03.2023

Piątek, 10 marca 2023, godz. 17.00

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Wykład dr. Marcina Jastrzębskiego. Kobiety tradycyjnie odgrywały ważną rolę w kurdyjskim społeczeństwie i polityce. Ich samodzielny status  i autonomiczność wyraźnie wyróżniały się na tle innych społeczności regionu. Prawa kurdyjskich kobiet i poziom równouprawnienia znacznie się poprawiły w XXI wieku dzięki postępowym ruchom działającym w społeczeństwie kurdyjskim. Jednak pomimo postępów, nadal istnieją tu problemy związane z nierównością płci, przymusowymi małżeństwami, zabójstwami honorowymi, a nawet sporadycznie z okaleczaniem kobiet. Na faktyczną pozycję kurdyjskich kobiet istotny wpływ mają również konflikty zbrojne, które toczą się na ziemiach zamieszkanych przez Kurdów.

Marcin Jastrzębski – doktor nauk prawnych. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w Katedrze Systemów Politycznych i Administracyjnych Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW w Bydgoszczy na stanowisku adiunkta oraz w Wyższej Szkole Demokracji w Grudziądzu. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę związaną z ochroną praw człowieka w wymiarze krajowym i międzynarodowym, z uwzględnieniem praw i wolności politycznych oraz osobistych, kwestie związane z prawną instytucjonalizacją partii politycznych oraz relacje pomiędzy kategoriami bezpieczeństwa narodowego a wolnością jednostki. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i recenzji, współredaktorem czterech prac zbiorowych oraz autorem lub współautorem dwóch monografii naukowych.

Wstęp – 7 zł / 1 osoba

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Wykłady są realizowane w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK