Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Wernisaż wystawy Perpetuum pictura. Krzysztof Gliszczyński

Wernisaż wystawy Perpetuum pictura. Krzysztof Gliszczyński

24.06.2022 24.06.2022

Perpetuum pictura" to wystawa prezentująca prace profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 24 czerwca (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Wystawa: Perpetuum pictura. Krzysztof Gliszczyński

Wernisaż 24 czerwca 2022 r. (piątek), godz. 18:00

 

Perpetuum pictura” to wystawa prezentująca prace profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Przygotowywana wystawa stanowi  próbę całościowego ukazania  twórczości artysty. Odnajdziemy w niej malarstwo, rysunek,  obiekty czy prace wideo, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jak sam pisze Kreowane przeze mnie wystawy są wielowątkową narracją odnoszącą się do kluczowych, dla mojej sztuki, pojęć. To jego przestrzeń, w której każda cząstka szuka swojego miejsca. Jego prace wypełniają myśli , warstwy  znaczeń, koncepcje, idee. Krzysztof Gliszczyński, oddany sztuce  lekkością  myśli wypełnia swoje prace by unosić idee mimo ciążącej materii. Choć czasem, jak twierdzi: Obraz, dzieło wymaga dopowiedzenia, słowa, które potrafiłoby przybliżyć jego istotę. Artysta W latach 90. zbiera resztki farby – pozostałości j pracy i umieszcza je w drewnianych szalunkach, w szklanych pojemnikach. W ten sposób tworzy warstwy malarskich dociekań, zamknięte w datowanych i numerowanych prostopadłościanach. Tworzy cykl obrazów synergicznych   Autoportret a’retour, gdzie ponowne użyte drobiny, resztki farby, utrzymują stan pamięci poprzednich prac. Awangardowość koncepcji Krzysztofa Gliszczyńskiego polega na przeniesieniu w obszarze malarstwa materii, w zasadzie zdegradowanej i nie należącej do sztuki. Materia ta, ponownie wkracza na jego pole, odzyskując swoje nowe znaczenie. Materię, którą stworzył nazwał  „Perpetuum pictura” –  samonapędzającym się malarstwem. Artysta pisze: Wytworzyłem materię, która wprowadzała mnie w świat przed-symboliczny, świat sprzed jakiejkolwiek formy, nienazwany.

Na fotografii Krzysztof Gliszczyński

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK