Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Wakacje w Muzeum

Wakacje w Muzeum

02.07.2020 30.08.2020

Baner informacyjny o projekcie. Po prawej stronie na białym tle rysunek dwojga dzieci odwróconych tyłem trzymających pędzel i wałek oraz wiaderka z farbą. U gróy po lewej napis:CO MOŻNA ROBIĆ W MUZEUM? Poniżej krótka informacje z zaproszeniem na zajęcia wakacyjne oraz dane teleadresowe.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego serdecznie zaprasza do wspólnej, twórczej zabawy podczas wakacyjnych zajęć edukacyjnych, realizowanych pod hasłem: „Co można robić w Muzeum?”. W tym roku nasze działania skoncentrują się wokół historii i legend związanych z Bydgoszczą.

 Wśród poruszanych tematów znajdą się m. in. opowieść o słynnym kryptologu Marianie Rejewskim, jak i legenda o Wilczaku. Przyjrzymy się, z jakimi wyzwaniami w dawnych czasach radzili sobie nasi bohaterowie i jak tę wiedzę możemy wykorzystać dzisiaj. Nasze odczucia i wrażenia przełożymy na  twórcze dziania plastyczne, inspirując się działami prezentowanymi w Galerii Sztuki Nowoczesnej. W częściach warsztatowych spotkań wykonamy prace z gliny, biżuterię oraz obrazy metodą cyjanotypii. Zajęcia poprowadzą artyści i muzealni edukatorzy. Jak zwykle będzie kreatywnie, radośnie i ciekawie!        

Lipiec i sierpień 2020
Kiedy?
wt
orki 11.00-13.00 – dzieci i młodzież w wieku 8-13 lat
czwartki 11.00-13.00 – maluchy w wieku 3-7 lat z rodzinami
______________________________
Gdzie?
Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6 w Bydgoszczy
______________________________
Obowiązkowe zapisy

tel. 52 58 59 911/914/925  (w godz. 8-16) | edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

__________________________________
Koszt:
3zł od uczestnika
______________________________

Zasady bezpieczeństwa konieczne do spełnienia przez uczestników
Procedury sanitarne     Oświadczenie opiekuna

_________________________________
Harmonogram
Spotkanie z legendą: „O Wilczaku” (2, 7, 30 lipca; 4, 27 sierpnia)
Tworzenie obrazów z wykorzystaniem metody przenoszenia wydruków na drewno.

Dawno, dawno temu, stary rycerz zwany „wilkiem” dbał, aby dóbr w mieście naszym nie zabrakło. Jak to się działo i jak my możemy pomagać innym? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania są głównym tematem naszego spotkania. W części warsztatowej zastanowimy się, czego potrzebujemy, żeby być mężnym i odważnym.

 

Spotkanie z legendą: „Opowieść o kamieniu” (9, 14 lipca; 6, 11 sierpnia)
Tworzenie ozdobnych modeli budynków z wykorzystaniem detali architektonicznych.

Bydgoszcz leży nad Brdą, jest to prawna oczywista. Jednak czy zawsze potrafiono korzystać z darów rzeki? Co trzeba było zrobić, żeby gród mógł się rozwijać? Jakie trzeba było wymyślić uchwały i zasady, żeby w Bydgoszczy dobrze się żyło? To zagadnienia naszego spotkania. W części warsztatowej będziemy próbowali sami stworzyć model miasta, w którym dobrze się mieszka.
 

Spotkanie z historią: „Leon Barciszewski” (16, 21 lipca; 13, 18 sierpnia)
Tworzenie z gliny samoutwardzalnej.

Czy bydgoszczaninem trzeba się urodzić? Czy też można wybrać  swoją „małą Ojczyznę”? Czy codzienne sprzątanie pokoju jest ważne nie tylko dla mnie? Co znaczy honor i czy bohaterem może być każdy? To tematy kolejnego spotkania. W części warsztatowej zaprojektujemy i wykonamy medale, wykorzystując masę samoutwardzalną oraz farby do szkła.

 

Spotkanie z historią: Marian Rejewski (23, 28 lipca; 20, 25 sierpnia)
Tworzenie obrazów techniką cyjanotypii i warsztaty biżuteryjne.

Czy każdy ma sekrety? Jeżeli tak, to dlaczego? Co powinniśmy mówić wszystkim, a co zachować dla siebie? Czy warto się obrażać? Czy lepiej się zastanowić kiedy się coś mówi? To zagadki, których rozwiązania będziemy wspólnie poszukiwać. W części warsztatowej będziemy przekazywać zaszyfrowane informacje tworząc szpiegowską biżuterię i wykorzystując technikę cyjanotypii.

Wakacyjny cykl warsztatów zatytułowany „Ja i moje miejsce” to pierwsza z trzech części projektu edukacyjnego „Co można robić w Muzeum?”. Już dziś zapraszamy Was do śledzenia kolejnych odsłon naszego projektu, które zaprezentujemy po wakacjach!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.         

belka logotypowa: Logo Muzeum, logo Urzędu Miasta Bydgoszcz, logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, logo patronów medialnych: Rado Pomorza i Kujaw oraz Telewizji Polskiej Oddział Bydgoszcz