Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Świętowanie prywatne i obywatelskie w PRL-u

Świętowanie prywatne i obywatelskie w PRL-u

26.04.2023

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

środa, 26 kwietnia 2023, godz. 17.00

Prelekcja dr hab. Łucji Marek z krakowskiego oddziału IPN. Powojenne władze komunistyczne prowadziły nieustanną walkę z autorytetem Kościoła katolickiego oraz z religią uznaną za „opium ludu”. Laicka obrzędowość i obyczajowość stały się dla nich jednym z narzędzi kształtowania światopoglądu materialistycznego, odciągania obywateli od praktyk religijnych, szczególnie w okresach wzmożonych akcji duszpasterskich (Milenium Chrztu Polski) i odprężenia politycznego („karnawał Solidarności”). Były one też istotnymi czynnikami socjalistycznej edukacji, służącymi afirmacji ustroju, integrującymi ideowo i emocjonalnie grupy społeczne.

W ramach przenikania w prywatną sferę życia obywateli tworzono laickie obrzędy i obyczaje stanowiące zamienniki dla religijnych sakramentów, rytuałów i świąt. Inicjowano też nowe tradycje wyrażające socjalistyczne wartości lub nimi przeniknięte. Szczególnie zabiegano o nadanie odpowiedniej rangi i oprawy ceremonialnej aktom cywilno-prawnym, związanym z najważniejszymi i szczególnie istotnymi wydarzeniami w życiu człowieka (ślub, narodziny, małżeństwo etc.), by stworzyć konkurencję dla obrzędowości religijnej.

Łucja Marek jest historykiem z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Autorka książek: „Kler to nasz wróg”. Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego na terenie województwa katowickiego w latach 1956–1970 (2009); wspólnie z ks. Mariuszem Trąbą Przypadek ks. Brunona Magotta. Studium źródłoznawcze dokumentacji (2010); wspólnie z Moniką Bortlik-Dźwierzyńską Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w Polsce w latach 1945-1989 (2014); wspólnie z Robertem Ciupą Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa (2018).

Wstęp na wszystkie wykłady: bilet specjalny – 7 zł / 1 os.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Komunikat

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK