Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Ster na Bydgoszcz – Ster na SKARB!

Ster na Bydgoszcz – Ster na SKARB!

25.06.2022 26.06.2022

Ster na SKARB! Muzeum Okręgowe włącza się do corocznego wydarzenia "Ster na Bydgoszcz". Dlatego w dniach 25-26 czerwca wydłużmy godziny otwarcia naszych obiektów na Wyspie Młyńskiej oraz Spichrzy nad Brdą i Głównego gmachu przy ul. Gdańskiej: 12.00 - 21.00. Zachęcamy do zapoznania się z programem atrakcji, które dla Państwa przygotowaliśmy.

 

W programie:

25 czerwca 2022 (sobota)

 

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska

Ster na skarb! – rodzinny bieg zręcznościowy ; start godz. 15:00

Ster na skarb! Bo na Wyspie Młyńskiej kryje się jeszcze wiele skarbów, które odszukasz podczas rodzinnego biegu zręcznościowego. Podążaj śladem legendy o skarbie ukrytym na Wyspie Młyńskiej i udaj się do najbliżej Mennicy (4). Ahoj przygodo!

 

Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4

18:00 „Różowy świat staje na głowie.” Odsłonięcie rzeźby Sylwestra Ambroziaka wraz z performancem artysty.

Idea „Stojącej na głowie” symbolizuje odwrócenie pojęć we współczesnym dyskursie publicznym. Podobnie jak pozostałe rzeźby z cyklu „Laleczki”, dzieło to odnosi się do aktualnych problemów społeczno-politycznych.
Ambroziaka w sztuce interesuje przede wszystkim człowiek i relacje międzyludzkie, syntetyczna forma i wyrazista, intensywna stylizacja. Uczynił z tego wyznacznik swojej indywidualnej drogi twórczej i wolności jako artysty. A klasyczną formułę przekształca w pożądaną ekspresyjną bryłę. Figury są zdeformowane i zachwiane w proporcjach, co potęguje wrażenie dynamicznego poruszenia. Pierwotność tych postaci ma wskazywać na to, co było pierwsze i co zostało utracone – niewinność.

Zadanie „Stojąca na głowie” z cyklu „Laleczki” Sylwestra Ambroziaka w przestrzeni publicznej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

26 czerwca 2022 (niedziela)

 

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska

Warsztaty rodzinne „Kolory z natury” – godz. 14.00

wstęp do muzeum – bilet eventowy 5 zł od osoby

 

Podczas zajęć poznamy dawne techniki pozyskiwania barwników. Jak przygotowywano materiały i czy stosowane barwy miały znaczenie. Dowiemy się jakich używano surowców  i  w jaki sposób je wykorzystywano również w lecznictwie.  Opowiemy o smoczej krwi i pierwszych syntezach chemicznych przeprowadzanych w aptekach. Zdobyte informacje wykorzystamy barwiąc torby idealne na letnie podróże, przy użyciu roślin rosnących wokół nas.

 

Zapisy: tel. 885 905 284 oraz e-mail: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

 

Zwiedzaj naszy wystawy:

WYSTAWY CZASOWE:

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

  • 12 minut

Wystawa czynna do 2 października 2022 r.

1 czerwca 2022 roku mija sto lat od zaprowadzenia w Polsce czasu środkowoeuropejskiego. Data ta skłania do szerszego przyjrzenia się tematyce czasu nie tylko jako wielkości fizycznej ale również jako zagadnieniu stanowiącemu rozważania filozofów od zarania dziejów.

Prezentujemy Państwu wystawę na której łączymy historię i współczesność. W ramach ekspozycji obok zabytkowych zegarów i in­nych obiektów związanych z przeszłością znalazły się współczesne obrazy, grafi­ki i instalacje artystyczne. Naszym celem było poka­zanie wystawy nowocze­snej, stanowiącej przegląd techniki i idei związanych z czasem i sposobami jego pomiaru.

 

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

  • Portret wewnętrzny. Graficy – Mistrzowi na urodziny

Wystawa czynna do 4 września 2022 r.

Ekspozycja powstała w oparciu o specjalnie wykonane grafiki inspirowane twórczością oraz życiem Leona Wyczółkowskiego. Zaproszeni współcześni polscy artyści zinterpretowali indywidualnie temat przewodni, „Portret Wewnętrzny”, odnosząc się do barwnej i bogatej spuścizny artysty.

 

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

  • Perpetuum pictura. Krzysztof Gliszczyński

Wystawa czynna do 30 października 2022 r.

Perpetuum pictura” to wystawa prezentująca prace profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa stanowi  próbę całościowego ukazania  twórczości artysty. Odnajdziemy w niej malarstwo, rysunek,  obiekty czy prace wideo, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jak sam pisze „Kreowane przeze mnie wystawy są wielowątkową narracją odnoszącą się do kluczowych, dla mojej sztuki, pojęć”. To jego przestrzeń, w której każda cząstka szuka swojego miejsca.

 

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

  • Leon Piesowocki. Artysta Generała Władysława Andersa
    Wystawa czynna do 28 sierpnia 2022 r.

Wydarzenie szczególne dla polskiej kultury. Jako pierwsze muzeum w kraju prezentujemy retrospektywę twórczości malarskiej, rysunkowej i graficznej 96- letniego twórcy. Leon Piesowocki jest ostatnim żyjącym artystą z armii generała Władysława Andersa.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK