Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Spotkanie z cyklu: „Poznajmy naszych sąsiadów” –  Szwecja

Spotkanie z cyklu: „Poznajmy naszych sąsiadów” – Szwecja

27.05.2022

27 maja (piątek) zapraszamy na dyskusję panelową z udziałem prof. Pawła Jaworskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Marka Zielińskiego z UKW na temat stosunków polsko-szwedzkich na przestrzeni wieków. Pretekstem do niej jest książka Hermana Lindqvista „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości”, którą można wygrać w konkursie.

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Z cyklu: „Poznajmy naszych sąsiadów” –  Szwecja

piątek, 27 maja 2022 r., godz. 14.00

wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

 

Dyskusja panelowa z udziałem prof. Pawła Jaworskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Marka Zielińskiego z UKW na temat stosunków polsko-szwedzkich na przestrzeni wieków. Pretekstem do niej jest książka Hermana Lindqvista „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości”.

Szwecję i Polskę łączy tysiąc lat historii, dzieli zaś nie tylko morze. Oba kraje pojawiły się na mapie średniowiecznej Europy niemal równocześnie, lecz ich drogi poszły w innych kierunkach. Najlepiej ilustruje to zderzenie szwedzkiego „obowiązek ponad wszystko” z polskim „jakoś to będzie”.

Aż dziw, że w czasach Zygmunta III Wazy oba państwa były ze sobą powiązane, a wzajemne relacje się nasiliły. Jednak później, częściej spotykaliśmy się na wojnie niż przy stole. Armie szwedzkie grabiły i niszczyły nasz kraj zachęcone słabością Rzeczpospolitej. Dwudziesty wiek i czasy współczesne zmieniły to diametralnie. Razem zapisaliśmy piękne karty wzajemnej pomocy – Szwedzi przyjęli tysiące polskich uchodźców uciekających przed komunizmem, a Polacy niedawno wysłali strażaków, by pomogli gasić płonące szwedzkie lasy.

Herman Lindqvist jest szwedzkim pisarzem i dziennikarzem, który ponad dwadzieścia lat był korespondentem w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, relacjonując dwadzieścia sześć wojen na całym świecie. Mieszkał w jedenastu różnych stolicach i odwiedził ponad sto krajów. Ma w dorobku sześćdziesiąt siedem tytułów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy. Jego historyczne seriale telewizyjne uczyniły z niego postać znaną w Szwecji. Był także prywatnym nauczycielem historii dla księżnej Wiktorii. Od 2014 roku mieszka z żoną Polką w Warszawie.

 

UWAGA:

W ramach spotkania zapraszamy do udziału w KONKURSIE.

Wydawnictwo Poznańskie ufundowało dla Was nagrody książkowe pt. „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości” autorstwa Hermana Lindqvista.

Aby zdobyć nagrodę, należy odpowiedzieć na dwa proste pytania:

➤ Z jakiego państwa pochodził król Polski Zygmunt III Waza?

➤ Jak popularnie nazywa się najazdy Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655–1660?

Nagrody trafią do osób, które jako pierwsze prześlą poprawne odpowiedzi.

Odpowiedzi można wysyłać do 26.05.2022 r. do godz. 23.59 w prywatnej wiadomości na profil FB Sympozjon – Muzealny Kreator Działań.

Rozdanie nagród odbędzie się 27 maja, podczas spotkania.

REGULAMIN KONKURSU [ TUTAJ ]

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK