Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Spotkanie wokół książki „BUNT. Nowe ekspresje”

Spotkanie wokół książki „BUNT. Nowe ekspresje”

24.06.2021 24.06.2021

baner graficzny

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki pt. „BUNT. Nowe ekspresje”, które odbędzie się 24 czerwca o godz. 15:00 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. 

◾ Wstęp do muzeum: 8 zł.

Spotkanie towarzyszy wystawie „Stan zero”, która nawiązuje do działalności grupy artystycznej „Bunt”, powstałej w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami wystawy są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. 

Grafiki, w ramach projektu „Stan zero”, prezentowane są w budynku przy Gdańskiej 4,  w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego.
 

Po spotkaniu:

Kilka dni przed zakończeniem wystawy Stan zero odbyło się spotkanie z udziałem artystów grafików, uczestników ekspozycji z Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W dyskusji udział wzięli – kurator wystawy prof. Maciej Kurak (prorektor ds. naukowo-artystycznych), koordynator – dr Witold Modrzejewski (kierownik Katedry Grafiki) oraz Agnieszka C. Maćkowiak (kierownik Studiów Podyplomowych Grafika Artystyczna). Bydgoskie Muzeum reprezentowała Barbara Chojnacka – koordynatorka wystawy (Galeria Grafiki i Rysunku).

Książka Bunt. Nowe ekspresje, wydana w 2021 roku przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, zawiera teksty kilku autorów – Macieja Kuraka, Lidii Głuchowskiej i Mateusza Bieczyńskiego. We wstępie czytamy: „Książka Bunt. Nowe ekspresje jest podsumowaniem szeregu przedsięwzięć organizowanych przez Katedrę Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, upamiętniających działania i setną rocznicę powołania grupy artystycznej Bunt. Zebrane w formie wydawnictwa dokumenty dają możliwość analizy awangardowych założeń artystów działających w pierwszej połowie XX wieku, w kontekście obecnych czasów i twórczych postaw. Mam nadzieję, że książka zainspiruje do dyskusji nad rolą grafiki artystycznej wobec aktualnych działań społecznie zaangażowanych oraz sztuki 1:1, a także umożliwi poszukiwanie nowych multidyscyplinarnych funkcji grafiki” (Maciej Kurak).

Nie sposób wymienić wszystkich zainicjowanych od 2014 roku wystaw i pokazów, działań i  wydarzeń artystycznych, inspirowanych działalnością powstałego w 1918 roku Buntu. Jednak to właśnie przybliża książka, bogato ilustrowana materiałami o charakterze już dokumentacyjnym – fotografiami z tych wydarzeń i reprodukcjami prac artystów Buntu i  współczesnych twórców. Obok dzieł graficznych warto zwrócić uwagę na zespół plakatów i afiszy, w których pojawiły się graficzne cytaty – motywy z prac członków Buntu lub zaledwie graficzne odniesienia do pierwowzorów.

Na spotkaniu wokół książki Bunt. Nowe ekspresje sztuka graficzna zaistniała w szerokim kontekście historii i współczesności, ciągle aktualnych pytań o rolę i funkcję grafiki. Jednym z istotnych zagadnień było funkcjonowanie grafiki w przestrzeni publicznej, zarówno w przestrzeni miasta (np. grafika reklamowa), jak i wystawienniczej. Grafika pojawiała się także w sferze kolekcjonowania i kształtowania zbiorów graficznych. Podkreślona została społeczna roli grafiki – często wielonakładowej odbitki docierającej do licznych odbiorców jako środka przenoszenia poglądów i idei.

Dziękujemy za udział w spotkaniu poznańskim grafikom, a także naszej muzealnej publiczności.

Barbara Chojnacka 

 

Obejrzyj nagranie ze spotkania na You Tube [TUTAJ]

 

    

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK