Wydarzenie
Spotkanie wokół książki „BUNT. Nowe ekspresje”
24.06.2021 24.06.2021
Wydarzenie
24.06.2021 24.06.2021
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki pt. „BUNT. Nowe ekspresje”, które odbędzie się 24 czerwca o godz. 15:00 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.
◾ Wstęp do muzeum: 8 zł.
Spotkanie towarzyszy wystawie „Stan zero”, która nawiązuje do działalności grupy artystycznej „Bunt”, powstałej w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami wystawy są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Grafiki, w ramach projektu „Stan zero”, prezentowane są w budynku przy Gdańskiej 4, w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego.
Po spotkaniu:
Kilka dni przed zakończeniem wystawy Stan zero odbyło się spotkanie z udziałem artystów grafików, uczestników ekspozycji z Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W dyskusji udział wzięli – kurator wystawy prof. Maciej Kurak (prorektor ds. naukowo-artystycznych), koordynator – dr Witold Modrzejewski (kierownik Katedry Grafiki) oraz Agnieszka C. Maćkowiak (kierownik Studiów Podyplomowych Grafika Artystyczna). Bydgoskie Muzeum reprezentowała Barbara Chojnacka – koordynatorka wystawy (Galeria Grafiki i Rysunku).
Książka Bunt. Nowe ekspresje, wydana w 2021 roku przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, zawiera teksty kilku autorów – Macieja Kuraka, Lidii Głuchowskiej i Mateusza Bieczyńskiego. We wstępie czytamy: „Książka Bunt. Nowe ekspresje jest podsumowaniem szeregu przedsięwzięć organizowanych przez Katedrę Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, upamiętniających działania i setną rocznicę powołania grupy artystycznej Bunt. Zebrane w formie wydawnictwa dokumenty dają możliwość analizy awangardowych założeń artystów działających w pierwszej połowie XX wieku, w kontekście obecnych czasów i twórczych postaw. Mam nadzieję, że książka zainspiruje do dyskusji nad rolą grafiki artystycznej wobec aktualnych działań społecznie zaangażowanych oraz sztuki 1:1, a także umożliwi poszukiwanie nowych multidyscyplinarnych funkcji grafiki” (Maciej Kurak).
Nie sposób wymienić wszystkich zainicjowanych od 2014 roku wystaw i pokazów, działań i wydarzeń artystycznych, inspirowanych działalnością powstałego w 1918 roku Buntu. Jednak to właśnie przybliża książka, bogato ilustrowana materiałami o charakterze już dokumentacyjnym – fotografiami z tych wydarzeń i reprodukcjami prac artystów Buntu i współczesnych twórców. Obok dzieł graficznych warto zwrócić uwagę na zespół plakatów i afiszy, w których pojawiły się graficzne cytaty – motywy z prac członków Buntu lub zaledwie graficzne odniesienia do pierwowzorów.
Na spotkaniu wokół książki Bunt. Nowe ekspresje sztuka graficzna zaistniała w szerokim kontekście historii i współczesności, ciągle aktualnych pytań o rolę i funkcję grafiki. Jednym z istotnych zagadnień było funkcjonowanie grafiki w przestrzeni publicznej, zarówno w przestrzeni miasta (np. grafika reklamowa), jak i wystawienniczej. Grafika pojawiała się także w sferze kolekcjonowania i kształtowania zbiorów graficznych. Podkreślona została społeczna roli grafiki – często wielonakładowej odbitki docierającej do licznych odbiorców jako środka przenoszenia poglądów i idei.
Dziękujemy za udział w spotkaniu poznańskim grafikom, a także naszej muzealnej publiczności.
Barbara Chojnacka
Obejrzyj nagranie ze spotkania na You Tube [TUTAJ]