Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Renesans, czyli harmonia i perspektywa w natarciu

07.06.2024

Kup bilet ONLINE

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

piątek, 7 czerwca 2024, godz. 17.00

Renesans, czyli harmonia i perspektywa w natarciu – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu: Historia sztuki dla uważnych.

Co stanowiło inspirację dla największych artystów renesansu? Jakie tematy podejmowali najsłynniejsi malarze i rzeźbiarze? Dlaczego arcydzieła tej epoki zachwycają ponadczasowym pięknem? W renesansie wraz z nową koncepcją człowieka pojawiło się dążenie do zgłębiania tajemnic rządzących światem. Dla ludzi tej epoki najdoskonalszym artystą był Bóg, który stworzył przyrodę i człowieka jako idealnie uporządkowaną całość. Odkrycie boskiej harmonii świata, zdaniem ówczesnych, było możliwe dzięki obserwowaniu i naśladowaniu natury. Dlatego stała się ona źródłem inspiracji dla literatury i sztuki tego okresu.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021),  Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela.

Wstęp: 10 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!!!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Spichrze nad Brdą – nieczynne

Spichrze nad Brdą – nieczynne

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej