Muzeum bez barier
Generic filters
Pokazy filmu „Mały uchodźca” w reżyserii Batina Ghobadiego w Kinie Orzeł

26.01.2023 27.01.2023

„Mały uchodźca” Batina Ghobadiego, to kolejny film uzupełniający wystawę „Kurdystan. Oblicza trwania”. Zapraszamy na opowieść inspirowaną tragedią, która poruszyła cały świat. W 2015 r. na brzegu tureckiego wybrzeża znaleziono ciało trzyletniego Aylana Kurdiego, syryjskiego chłopca o kurdyjskich korzeniach. Dwa premierowe w Polsce pokazy filmu odbędą się w Kinie Orzeł odpowiednio 26 (czwartek) i 27 (piątek) stycznia o godz. 18.30. Będą to pierwsze pokazy tego filmy w Polsce.

Mały utonął wraz z matką i bratem podczas próby przepłynięcia Morzem Śródziemnym z tureckiej wioski Akyarlar do greckiej wyspy Kos. Ta tragedia wydarzyła się podczas kryzysu migracyjnego w Europie.  Wstrząsające zdjęcie ciała chłopca w czerwonej koszulce i niebieskich spodenkach znalazło się na okładkach 70 gazet na świecie. Aylan stał się figurą bezduszności świata. W grudniu tego samego roku w kościele św. Antoniego w Madrycie powstała szopka z Dzieciątkiem Jezus pod postacią Aylana Kurdiego, we Frankfurcie nad Menem upamiętniono chłopca wielkim muralem, natomiast w irackim mieście As-Sulajmanijja odsłonięto 3,5-metrowy, marmurowy pomnik Aylana.

Batin Ghobadi w oparciu o tę tragedię wymyślił opowieść, której bohaterem jest dobro zmieniające zatwardziałe dusze, a tym zastraszonym dodające odwagi. „Mały uchodźca” rozpoczyna się kadrami magicznego realizmu, medytacyjną sekwencją i przez półtorej godziny przedstawia wstrząsającą wizję świata niechcianych uchodźców i przesiedlonych ofiar wojny.

Historia Ghobadiego jest hołdem dla Aylana i wszystkich dzieci, których marzenia przepadły wśród fal. Jest opowieścią o szacunku dla życia ludzi poniżonych przez świat, który swą strefę komfortu otoczył kolczastym drutem.

• „Mały uchodźca” (2020)
  • reż. Batin Ghobadi,
  • czas: 89 min
  • Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12
  • 26-27 stycznia, godz. 18.30

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Projekcje są realizowane w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Poszerzamy ekipę Muzeum!