Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Otwarcie wystawy „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz”.

Otwarcie wystawy „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz”.

27.01.2022 31.03.2022

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury to projekt wystawienniczy Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach którego przyglądamy się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski. Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości.

W 2019 roku w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki poddano analizie wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Wytypowano najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, dzięki czemu zdefiniowano unikatową tożsamość tych miast.

Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyjrzano się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz podjęto próbę zdefiniowania tożsamości kolejnych sześciu miast.

Zapraszamy na wystawę, która jest efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz

Architektura Bydgoszczy ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych miasta. Z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim, przeżywającym dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny. Przed II wojną światową intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe (elektrownia, fabryka „Kabel”), mieszkaniowe (kamienice czynszowe), budynki użyteczności publicznej (dworzec autobusowy, szpital miejski, tor regatowy, stadion miejski, kościoły).

Podobnie jak w wielu innych ośrodkach dominowały modernizm oraz funkcjonalizm, choć w niektórych obiektach odnaleźć można wyraźne nawiązania do stylów historycznych.

Po II wojnie światowej, obok obiektów typowych dla przemysłowego i rzemieślniczego ośrodka jakim stała się Bydgoszcz, w przestrzeni publicznej znaczącą rolę odegrały obiekty kultury, edukacji i biznesu, świadczące o przemianach charakteru miasta w kolejnych dziesięcioleciach. Architektonicznymi dominantami miasta stały się zatem Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku miasta, w którego architekturze znajdujemy zarówno świadectwa jego ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski.

Wystawa czynna od 27 stycznia do 31 marca 2022 roku

 

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ

Zespół kuratorski:

Małgorzata Jędrzejczyk – Kraków

Grzegorz Mika – Warszawa

Marcin Semeniuk, Karol Krupa – Lublin

Alicja Gzowska – Poznań

Jakub Świerzawski – Katowice

Jacek Wiśniewski – Bydgoszcz

Koordynacja: Weronika Sołtysiak

Produkcja: Dominika Dragan-Alcantara

Partnerzy: SARP oddział Bydgoszcz, DS Smith, Partners Studio

Patroni medialni: Architektura Murator, Architektura&Biznes, TVP 3 Bydgoszcz, Polskie Radio PIK

 

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK