Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Otwarcie wystawy „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”

Otwarcie wystawy „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”

03.12.2021 03.04.2022

Stroje i akcesoria mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja będzie można zobaczyć od 3 grudnia w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950.

Wystawa „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Począwszy od skrępowania konwenansem i gorsetem, poprzez stopniową i wieloletnią emancypację, zyskanie praw wyborczych i zaistnienie w sferze publicznej, z tworzeniem kobiecych struktur wojskowych w czasach walki o niepodległość kraju, aż po funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po II wojnie światowej. Zaakcentowany zostanie również rozwój technologii i wzornictwa, który również miał wpływ na modę, będzie to widoczne na ekspozycji w konkretnych strojach lub dodatkach.

Podróż przez historię

Przedstawione zostaną ubiory najbardziej reprezentatywne dla konkretnych okresów historycznych, często wykonane przez sławne domy mody, twórców tej rangi co prekursor haute couture Charles Frederick Worth – suknia datowana na lata 1912-1916, w Polsce obecnie jest tylko kilka egzemplarzy ubiorów z tej znanej pracowni.

Kolejnym godnym uwagi obiektem jest pelerynka typu sortie de bal projektu Emile Pingat, który był konkurentem Wortha.

Po raz pierwszy w kraju zaprezentujemy unikatową robe de style francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925, której druga wersja przechowywana jest w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Przestrzeń ekspozycji wypełnią także realizacje mniej znanych autorów i pracowni krawieckich, charakteryzujące się wielką pieczołowitością wykonania i znajomością trendów. Kreatywność rzemieślników będzie można prześledzić w różnorodnych dodatkach i akcesoriach.

Zaprezentujemy rozmaitość strojów, tkanin i dodatków w aranżacji nawiązującej do danego okresu historycznego. Opowieść o modzie damskiej rozpocznie się od gorsetu i bielizny, pokazany zostanie strój cyklistki, przywołamy klimat secesyjnego wnętrza i wygląd ówczesnej kobiety, zarówno w sali balowej fin de si�cle, podczas kąpieli morskich czy jazdy automobilem.

Szczególnie zaakcentowany zostanie okres wielkich zmian w modzie, począwszy od rewolucyjnej metamorfozy bielizny damskiej, jak i stroju dziennego prezentowanego w pokoju w stylu art déco. Prześledzimy rewolucję obyczajową na przykładach strojów plażowych i tenisowych z międzywojnia.

Przeniesiemy się na dancing z lat 20. – 30. XX w., gdzie zobaczymy suknie wieczorowe, w których tańczono charlestona, jazz lub walca. Pojawi się tam model sukni podobny do stroju, który nosiła Tola Mankiewiczówna w filmie „Pani minister tańczy”.  Zaprezentowane zostaną także przykłady mody dziennej z lat 20. i 30., następnie przejdziemy do stylu New Look Christiana Diora jako wzorca klasycznej powojennej elegancji. W ramach ekspozycji pojawią się stroje sygnalizujące kryzysy ekonomiczne czy kataklizm wojny:  bluzka uszyta z angielskiej szpiegowskiej mapy wojskowej czy  ubiór uczestniczki Powstania Warszawskiego. Nie zabraknie również wątków bydgoskich, w tym autografu Poli Negri, która często odwiedzała swoją matkę w zakupionej specjalnie dla niej kamienicy.

Moda w Galerii …. Sztuki Nowoczesnej

Zaprezentujemy ponad 300 obiektów z kolekcji mody kobiecej, której właścicielem jest historyk sztuki Adam Leja, w tym tak interesujące przedmioty jak suknia domu mody Chanel z lat 30., rękawiczki z prywatnej garderoby Elsy Schiaparelli, kapelusze z takich pracowni jak: Madame Agnes, Rose Descat czy Suzanne Talbot, buty z paryskiej pracowni François Pinet czy torebka projektu Sonii Delaunay.

W celu rozszerzenia kontekstu historycznego, ale również jako oprawa aranżacyjna, wykorzystane zostaną meble, rzemiosło artystyczne, projekty z zakresu wzornictwa, obrazy, grafiki, plakaty, reklamy i fotografie z wybranych dekad pochodzące w większości z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Część mebli i wyrobów rzemieślniczych pokażemy dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Moda coraz częściej wkracza do polskich muzeów czyniąc z nich miejsce dialogu społecznego i obszar porozumienia między ludźmi.

Ekspozycja wpisuje się w organizowany przez bydgoskie muzeum cykl prezentacji wzornictwa i dizajnu przede wszystkim polskiego, ale również światowego.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 3 grudnia o godz. 18:00.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Ekspozycja czynna od 3 grudnia 2021 r. do 3 kwietnia 2022 r.

Ze względu na sytuację epidemiczną i nowe obostrzenia wprowadzamy limit gości na wernisażu. Prosimy o potwierdzenie chęci przybycia do dn. 2 grudnia 2021r. do godz.12:00 na adres: promocja@muzeum.bydgoszcz.pl.

Informujemy, iż osoby, które potwierdzą przybycie mają pierwszeństwo obecności na głównej sali wernisażu.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku [TUTAJ]

W ramach wystawy zapraszamy na:

  • Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni. Wykład Krzysztofa Trojanowskiego.

piątek, 26 listopada 2021 r., godz. 18.00

ul. Gdańska 4, Gmach główny MOB (sala audiowizualna)

Temat wykładu jest dość szeroki i łączy wiele wątków: historię i ewolucję obyczajów, francuskie haute couture i modę polską, modę elegancką i sportową, a nawet plażową.

Wstęp do muzeum – bilet specjalny – 1 zł

Dołącz do wydarzenia na Facebooku [TUTAJ] 

  • Oprowadzanie kuratorskie z Adamem Leją

sobota, 4 grudnia 2021r. , godz. 12.00

ul. Mennica 8, Galeria Sztuki Nowoczesnej

Uwaga: Liczba miejsc limitowana – 30 os.

Zapisy:promocja@muzeum.bydgoszcz.pl 

Wstęp do muzeum + 1zł bilet specjalny

  • Wykład dr hab. Beaty Hoffman – Z życia perfum, czyli o zakazach i nakazach społecznych

piątek, 10 grudnia 2021 r., godz. 18.00, Muzeum, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Historia rozwoju sztuki perfumeryjnej jest swoistą historią tradycji i obyczajów człowieka, a rola pachnideł nigdy nie ograniczała się do zadowalania zmysłu powonienia. Kompozycje zapachowe były wyrazicielem panujących trendów, norm obyczajowych czy wręcz nakazów i zakazów społecznych. Opowie o tym dr hab. Beata Hoffman z Katedry Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego

Wstęp sponsorowany

Polecamy również wydawnictwa dostępne w naszym sklepie internetowym:

1.    „100 lat mody męskiej” Cally Blackman
2.    „Arkadius. Moda, która stała się sztuką” Dominik Zieliński 
3.    „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”  Agnieszka L. Janas
4.    „Moda. Projektowanie” Sue Jenkyn Jones 
5.    „Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać?” Marnie Fogg 
6.    „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku” Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska 
7.    „Wybieg bez tajemnic. Organizacja pokazów mody” Estel Vilaseca 

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK