Muzeum bez barier
Generic filters

09.12.2022

Piątek, 9 grudnia 2022 r., godz. 17.00

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Wykłady do wystawy. Obrazy i reprezentacje. Kurdowie i Kurdystan w relacjach europejskich i pozaeuropejskich. Prelekcja dr. hab. Marcina Rzepki (UJ)

Bydgoszcz do końca marca przyszłego roku będzie stolicą sztuki i kultury kurdyjskiej. Stało się tak za sprawą wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania”, którą nasze muzeum zorganizowało w Bydgoskim Centrum Finansowym przy Placu Praw Kobiet. Wystawie towarzyszy bogaty panel publicystyczny z wykładami ekspertów z różnych dziedzin; od geopolityki przez literaturę po religię.

„Kurdystan. Oblicza trwania” to największa w Europie ekspozycja kurdyjskiej sztuki, a także próba określenia fenomenu tożsamości największego narodu bez w państwa. Na pozornie proste pytanie o Kurdystan i jego miejsce na mapie świata, czytelnik dziewiętnastowiecznych raportów i relacji z Bliskiego Wschodu otrzymywał zadziwiająco wiele odpowiedzi. Dzisiaj to samo pytanie wywołuje szereg zgoła odmiennych reakcji, wynikających z wyobrażeń, stereotypów, sądów. Powielane i upowszechniane stają się częścią kulturowych przedstawień przestrzeni kurdyjskiej u jej mieszkańców. Proponując krytyczną analizę obrazów oraz reprezentacji Kurdystanu warto zastanowić się nad ich trwałością, zmiennością, oraz kontekstami, w jakich powstawały i wciąż powstają.

Takim zagadnieniom poświęcona będzie najbliższa prelekcja „Obrazy i reprezentacje. Kurdowie i Kurdystan w relacjach europejskich i pozaeuropejskich” dr. hab. Marcina Rzepki z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich badaniach koncentruje się głównie na przemianach etnicznych i religijnych na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem problemów kształtowania tożsamości Asyryjczyków i Kurdów mieszkających w Iranie oraz Iraku. Autor prac Translation, Power and Domination: The Postcolonial Explorations of the Bible in the Kurdish Context (in Rediscovering Kurdistan’s Cultures and Identities. The Call of the Cricket, Basingstoke: Palgrave Macmillan 2018, (s. 187-212), Konfesyjność przekładu. Kulturowa historia kurdyjskich przekładów Biblii, Kraków 2013.

Wstęp, bilet specjalny – 5 zł

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane