Muzeum bez barier
Najgłośniejsze zabójstwa polityczne XX wieku

24.04.2024

Kup bilet ONLINE

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

środa, 24 kwietnia 2024, godz. 17.00

Wykład dr. Andrzeja Purata (UKW), z cyklu Wyzwania współczesności. Podczas wykładu prelegent zaprezentuje najgłośniejsze zabójstwa polityczne XX wieku. Opisane będą spiski i tajemnice śledztw, towarzyszące zamachom na takich przywódców politycznych jak: JFK, A. Sadat, I. Rabin, A. Moro czy O. Palme. Wszystkie te osoby decydowały o losach krajów i miały wpływ na sytuację międzynarodową. Ich śmierć miała dalekosiężne skutki, które były trudne do przewidzenia w chwili zabójstwa. Mimo upływu lat kulisy zamachów na ich życie nie są do końca wyjaśnione. Z biegiem lat przybyło pytań i zagadek, na które nie ma odpowiedzi. Wykładowca podejmie próbę wyjaśnienia, dlaczego tak jest.

Dr Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN-u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

—————–

wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – konkurs

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – konkurs

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej