Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Dom mojej mamy. Wspólna uczta kurdyjska …

Dom mojej mamy. Wspólna uczta kurdyjska …

22.01.2023

Niedziela, 22 stycznia 2023, godz. 12.00

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

Zapraszamy na spotkanie z kuchnią kurdyjską, podczas którego będzie można wysłuchać opowieści o domowym jedzeniu, o istocie sumaku (nie myślcie, że naprawdę wiecie, co to za tajemnicza przyprawa), o daktylach i herbacie, a także nauczyć się gotować kurdyjski bulgur, zupę z liści winogron i lepki deser i zjeść to wszystko na czarodziejskim dywanie, popijając oryginalna herbatę. Na spotkaniu 22 stycznia skupimy się na więziach i wspólnocie. Porozmawiamy o tym jak świętują Kurdowie w gronie rodziny i znajomych. Poznamy smak dolmy i misterny sposób zawijania różnorodnego nadzienia w liście winogron – sztukę, którą Kurdyjki opanowały doskonale. Prowadzenie: Monika Kucia, Shahram Ismael, Agnieszka Siejka, Anna Kornelia Jędrzejewska we współpracy z bydgoskimi szefami kuchni.

Terminy następnych spotkań to: 5 lutego – Wspólną uczta oraz 19 marca – Kurdyjski Nowy Rok.

Zapisy: etnografia@muzeum.bydgoszcz.pl

Wstęp – 50

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Spotkanie realizowane jest w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Koncepcja wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania”, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów, powstała jako wydarzenie wielowymiarowe, które dzięki sztuce stworzy wartość trwałą nie tylko w kulturze, ale też w życiu społeczno-gospodarczym regionu kujawsko-pomorskiego.

Najważniejszym elementem rozwojowym, który należy podkreślić przy definiowaniu korzyści gospodarczych generowanych dzięki organizacji tego wydarzenia, jest wskazanie lokalizacji, gdzie w większości zostaną zaprezentowane eksponaty. Muzeum Okręgowe organizując wystawę „Kurdystan. Oblicza trwania” zamierza wnieść nową jakość do przestrzeni Bydgoskiego Centrum Finansowego. Aranżując blisko 1000 m2 na ekspozycję dzieł sztuki wykreuje nowe atrakcyjne miejsce w śródmieściu Bydgoszczy, przyciągając odwiedzających, oraz tworząc pozytywne biznesowe korzyści dla punktów handlowych, gastronomicznych i hotelowych w całym śródmieściu, szczególnie, że jako organizatorzy liczymy na duże zainteresowanie wydarzeniem zarówno wśród przedstawicieli licznej europejskiej kurdyjskiej diaspory, jak i odwiedzających wystawę z kraju i z zagranicy.

Jednym z elementów generujących aktywizację regionalnego środowiska biznesowego jest przeniesienie, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, wybranych elementów programowych wydarzenia do przestrzeni miejskiej. Gościnność – będąca ważnym elementem narodowej tradycji zarówno Kurdystanu jak i Polski – jest z pewnością międzykulturowym łącznikiem. Jeden z kluczowych celów Festiwalu „Kurdystan. Oblicza trwania” to nawiązanie biznesowych relacji i współpracy z lokalną branżą gastronomiczną oraz hotelarską. Dlatego, w czasie wydarzenia w partnerskich restauracjach i kawiarniach znajdą się propozycje specjałów związanych z tradycją kuchni kurdyjskiej.

Ponadto planowane jest cykl spotkań, który będzie dotyczył m.in. zagadnień tworzenia ciekawej oferty gastronomicznej w oparciu o inspiracje kurdyjskich tradycji kulinarnych z użyciem lokalnego produktu (np. jagnięcina, baranina, sery, warzywa). W ramach projektu aktywności te odbywać się będą w oparciu o kurdyjskie przepisy kulinarne i konsultacje merytoryczne uzyskane dzięki współpracy z pełnomocnikiem rządu kurdyjskiego w Polsce, Ziyad’em Raoof oraz kuratorkami wydarzeń: Shahram Ismael, Moniką Kucią, Agnieszką Siejką oraz w szczególności Anną Kornelią Jędrzejewską – kierowniczką pracowni etnografii naszego muzeum. W efekcie działań powstanie unikalna oferta, nie mająca w Bydgoszczy precedensu, pobudzająca aktywność w sektorze HoReCa w mało atrakcyjnym turystycznie okresie (listopad – marzec).

 

Partnerzy projektu: Rząd Regionalny Kurdystanu w Iraku, Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, Kino Orzeł, Bydgoskie Centrum Finansowe, Młyny Rothera, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, ZR Hotele, Apteka – Restauracja & Koktajlbar, Bromberg Kaffee, Chef M. Szukaj, Cukiernia Sowa, Fabryka Lloyda, Frymark, Music Cafe Szpulka, Niech Cię Zakole, Warzelnia Piwa Bydgoszcz,

Sponsorzy: Atelbud \ Bydgoszcz, EcoBuilding, MMPJ Agencja Celna, Wyższa Szkoła Gospodarki

Partnerzy Medialni: Rzeczpospolita, TVP Kultura, Contemporary Lynx, Polskie Radio Pomorza i Kujaw PiK, Artinfo.pl, Format, Wirtualna Polska

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Poszerzamy ekipę Muzeum!

Komunikat

Poszerzamy ekipę Muzeum!

Nowa oferta edukacyjna do wystawy graficznej : Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman

Komunikat

Nowa oferta edukacyjna do wystawy graficznej : Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK