Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Krytyka władzy w Rosji na przykładach z literatury XX i pocz. XXI.

Krytyka władzy w Rosji na przykładach z literatury XX i pocz. XXI.

19.04.2023

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

środa, 19 kwietnia 2023, godz. 17.00

Wykład prof. Beaty Trojanowskiej z UKW w Bydgoszczy. Obserwując przeszłość Rosji, począwszy od zwycięstwa Rewolucji Październikowej w 1917 roku, poprzez stalinowski system gułagów i sytuację w Rosji na początku XXI wieku, może zrodzić się pytanie, czy społeczeństwo rosyjskie dostrzegało zagrożenia ze strony władzy i czy rosyjscy twórcy, należący przecież do elity intelektualnej tego kraju, wyrażali swoje niezadowolenie w praktyce literackiej i jakie były tego konsekwencje.

Literatura w Rosji zawsze zajmowała miejsce szczególne i była czymś więcej niż tylko literaturą. Twórcy słowa byli w swojej ojczyźnie nie tylko pisarzami, ale i filozofami, socjologami, działaczami społecznymi, trafnie diagnozowali i opisywali choroby wyniszczające rosyjskie społeczeństwo i działania władzy deprecjonujące indywidualność i wolność każdego obywatela.

Ta diagnoza literacka zostanie zaprezentowana na przykładzie trzech ilustracji literackich: „My” Jewgienija Zamiatina (1920), „Dzień Iwana Denisowicza” Aleksandra Sołżenicyna (1962) i dylogii współczesnego rosyjskiego pisarza – Władimira Sorokina.

Beata Trojanowska – prof. UKW w Katedrze Literatury Polskiej i Rosyjskiej na Wydziale Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Główne zainteresowania badawcze: literatura rosyjska i jej konteksty kulturowe, sensualność w literaturze rosyjskiej i komparatystyka. Autorka monografii: Estetyka i literatura romantyczna w edycjach periodycznych idealistów moskiewskich „Mnemozyna” i „Moskowskij Wiestnik”, Bydgoszcz 2002; „Odchodząca” Ruś i Rosja w twórczości Mikołaja Leskowa: postaci, motywy, tematy, sposoby wyrażania, Bydgoszcz 2008.

Wstęp na wszystkie wykłady: bilet specjalny – 7 zł / 1 os.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Komunikat

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK