Muzeum bez barier
Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – Europejska Noc Muzeów

18.05.2024

Kup bilet ONLINE

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

sobota, 18 maja 2024, godz. 20.00

Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – wykład Urszuli Winiarskiej, z cyklu Daleki Wschód bliżej nas. Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów 2024.

Przez pryzmat współczesnych Japonek zobaczmy, jak sztuka staje się narzędziem wyrażania siebie, nawet gdy społeczne oczekiwania próbują narzucić inne ścieżki. To kobiecość pełna mocy opartej na realizacji pasji oraz samoakceptacji. W Japonii istnieje silny wzorzec kobiecości, kształtowany przez mężczyzn, którzy oczekują delikatności, urody i jednocześnie zmysłowego wyrafinowania. To subtelne oczekiwania zapisane w kulturze, gdzie kobieta powinna emanować spokojem, by wzbudzać podziw i być pożądaną partnerką. Mimo że społeczeństwo japońskie podąża ku bardziej postępowemu podejściu do płci, ten tradycyjny wzorzec nadal istnieje, często zderzając się z postępowymi tendencjami oraz dążeniem do równouprawnienia płci. Dla wielu kobiet jest to wyzwanie, aby znaleźć równowagę między tymi skrajnościami i wyrażać siebie w sposób autentyczny, niezależnie od społecznych oczekiwań.

Urszula Winiarska – autorka książki o poszukiwaniu pasji oraz koncepcji ikigai, mediatorka, menadżerka i pedagog. Od kilku lat realizuje projekt Moc Pasji w Tobie, który ma na celu inspirowanie do odkrywania ikigai, wprowadzania pozytywnych zmian oraz życia zgodnie z własnymi wartościami. Publikuje artykuły związane z tą tematyką na stronie internetowej ikigaiday.eu. Tworzy wiersze haiku na podstawie wskazówek japońskich mistrzów klasycznego haiku. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

wstęp: 3 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Spichrze nad Brdą – nieczynne

Spichrze nad Brdą – nieczynne

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej