Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Historia kryptologii od starożytności do współczesności

14.12.2022

Piątek, 14 grudnia 2022 r., godz. 17.00

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Historia kryptologii od starożytności do współczesności oraz warsztaty szyfrowania. Wykład Grzegorza Pluty

W środę, 14 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do sali audiowizualnej w głównym gmachu muzeum przy ul. Gdańskiej 4, na wykład Grzegorza Pluty dotyczący historii kryptologii wraz z warsztatami szyfrowania. W pierwszej części zajęć, w ramach wykładu zostaną przedstawione: dzieje kryptologii od starożytności przez narodziny nowoczesnych szyfrów, aż do współczesności; historia powstania oraz zasada działania niemieckiej Enigmy i jak udało się złamać jej szyfr dzięki polskim polskim kryptologom. Zobaczymy też prezentację postaci kryptologa i matematyka Mariana Rejewskiego, który przyczynił się do zakończenie II wojny światowej. W drugiej części zajęć odbędą się warsztaty, w ramach których uczestnicy poznają podstawowe metody szyfrowania.

Grzegorz Pluta zajmował się zawodowo funkcjonowaniem, rozwojem, wdrażaniem, administrowaniem oraz zarzadzaniem systemami łączności i informatyki wykorzystywanymi dla potrzeb bezpieczeństwa państwa. Wiele lat związany był z Resortem Obrony Narodowej, gdzie odpowiadał za rozwój i funkcjonowanie systemów teleinformatycznych wykorzystywanych dla potrzeb obronność, pełniąc funkcje inżyniera, administratora systemów IT, starszego specjalisty oraz szefa wydziału komórki odpowiedzialnej za funkcjonowanie i wdrażanie systemów IT.

Muzeum Okręgowe
ul. Gdańska 4
sala audiowizualna
Wstęp: 5 zł/ os.