Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Fotorelacja z warsztatów kuchni kurdyjskiej „Kuchnia bez pokoju”

Fotorelacja z warsztatów kuchni kurdyjskiej „Kuchnia bez pokoju”

22.01.2023

Niedziela, 22 stycznia 2023, godz. 12.00

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów poświęconych kuchni kurdyjskiej, które w niedzielę 22 stycznia o godz. 12.00 odbyły się w Aptece pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5. Spotkanie prowadziły Shahram Ismael (kurdyjka z Erbilu w Irackim Kurdystanie), Monika Kucia (dziennikarka i podróżniczka) i Anna Kornelia Jędrzejewska kierująca Pracownią Etnografii w Muzeum Okręgowym we współpracy z bydgoskimi szefami kuchni. Spotkanie odbyło się pod nazwą Dom mojej mamy, a uczestnicy posłuchali opowieści o domowym jedzeniu, o istocie tajemniczej przyprawy – sumaku, nauczyli się gotować kurdyjski bulgur, zupę z liści winogron i deser wykonany z makaronu zwanego „włosami anioła”. Na zakończenie wypili oryginalną kurdyjską herbatę na czarodziejskim dywanie.

Terminy następnych spotkań to: 5 lutego – Wspólną uczta oraz 19 marca – Kurdyjski Nowy Rok.

Zapisy: etnografia@muzeum.bydgoszcz.pl

Wstęp – 50 zł

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Spotkanie realizowane jest w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Koncepcja wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania”, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów, powstała jako wydarzenie wielowymiarowe, które dzięki sztuce stworzy wartość trwałą nie tylko w kulturze, ale też w życiu społeczno-gospodarczym regionu kujawsko-pomorskiego.

Najważniejszym elementem rozwojowym, który należy podkreślić przy definiowaniu korzyści gospodarczych generowanych dzięki organizacji tego wydarzenia, jest wskazanie lokalizacji, gdzie w większości zostaną zaprezentowane eksponaty. Muzeum Okręgowe organizując wystawę „Kurdystan. Oblicza trwania” zamierza wnieść nową jakość do przestrzeni Bydgoskiego Centrum Finansowego. Aranżując blisko 1000 m2 na ekspozycję dzieł sztuki wykreuje nowe atrakcyjne miejsce w śródmieściu Bydgoszczy, przyciągając odwiedzających, oraz tworząc pozytywne biznesowe korzyści dla punktów handlowych, gastronomicznych i hotelowych w całym śródmieściu, szczególnie, że jako organizatorzy liczymy na duże zainteresowanie wydarzeniem zarówno wśród przedstawicieli licznej europejskiej kurdyjskiej diaspory, jak i odwiedzających wystawę z kraju i z zagranicy.

Jednym z elementów generujących aktywizację regionalnego środowiska biznesowego jest przeniesienie, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, wybranych elementów programowych wydarzenia do przestrzeni miejskiej. Gościnność – będąca ważnym elementem narodowej tradycji zarówno Kurdystanu jak i Polski – jest z pewnością międzykulturowym łącznikiem. Jeden z kluczowych celów Festiwalu „Kurdystan. Oblicza trwania” to nawiązanie biznesowych relacji i współpracy z lokalną branżą gastronomiczną oraz hotelarską. Dlatego, w czasie wydarzenia w partnerskich restauracjach i kawiarniach znajdą się propozycje specjałów związanych z tradycją kuchni kurdyjskiej.

Ponadto planowane jest cykl spotkań, który będzie dotyczył m.in. zagadnień tworzenia ciekawej oferty gastronomicznej w oparciu o inspiracje kurdyjskich tradycji kulinarnych z użyciem lokalnego produktu (np. jagnięcina, baranina, sery, warzywa). W ramach projektu aktywności te odbywać się będą w oparciu o kurdyjskie przepisy kulinarne i konsultacje merytoryczne uzyskane dzięki współpracy z pełnomocnikiem rządu kurdyjskiego w Polsce, Ziyad’em Raouf oraz kuratorkami wydarzeń: Shahram Ismael, Moniką Kucią, Agnieszką Siejką oraz w szczególności Anną Kornelią Jędrzejewską – kierowniczką pracowni etnografii naszego muzeum. W efekcie działań powstanie unikalna oferta, nie mająca w Bydgoszczy precedensu, pobudzająca aktywność w sektorze HoReCa w mało atrakcyjnym turystycznie okresie (listopad – marzec).

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK