Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Dni Otwartych Funduszy Europejskich w MOB

Dni Otwartych Funduszy Europejskich w MOB

07.10.2022 09.10.2022

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić rozwój każdego miasta bez wsparcia funduszy europejskich. Składają się na nie duże, wręcz spektakularne inwestycje i całe mnóstwo tych małych, z którymi mamy styczność każdego dnia. Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, w dniach 7-9 października 2022 r. w całym kraju odbywają się liczne wydarzenia. Muzeum również zaprasza do skorzystania z oferty specjalnej w ramach DOFE.

Exploseum, ul. Alfreda Nobla

Zapraszamy na industrialną trasę zewnętrzną w Exploseum.

To jedyna w roku okazja, aby zobaczyć skryte w gęstwinie leśnej, niesamowite budynki. Ich specyficzna konstrukcja i porastająca je roślinność tworzą niepowtarzalny klimat. Pozwala to zwiedzającym  poczuć się niczym Indiana Jones, zmierzający do pradawnej świątyni, ukrytej gdzieś w egzotycznej dżungli. Pamiętajcie tylko, aby odpowiednio się przygotować.

Industrialna trasa zewnętrzna wytyczona została wśród terenów leśnych wokół Exploseum. Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz  przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania. Warto zapamiętać, że aby komfortowo poruszać się w terenie leśnym potrzebne są pełne buty oraz długie spodnie. Należy też zaopatrzyć się w środek przeciwko komarom i kleszczom.

Zwiedzanie możliwe dla uczestników powyżej 10 roku życia; dzieci i młodzież od 10-18 lat – zwiedzanie z opiekunem.

 

Przypominamy, że październik to ostatni miesiąc sezonu turystycznego w obiekcie i ostatnia okazja, by zwiedzić go w całości.

Liczba miejsc ograniczona!

Obowiązują zapisy: 52 585 97 41

______________________________________________________________________

7 października (piątek) 2022 r., godz. 17.00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie:

Wystawa graficzna: Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Cena: Wstęp do muzeum + 1 zł oprowadzanie

 

______________________________________________________________________

 

8 października (sobota) 2022 r., godz. 12.00

Tematyczny Spacer Historyczny – Prezydenci Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

Podczas plenerowego wykładu dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy, uczestnicy dowiedzą się m.in.: jakie możliwości rozwoju uzyskali mieszkańcy Bydgoszczy po okresie zaborów, na ile skutecznie działały organy samorządu miejskiego, jakie działania prezydentów miasta wpływały na rozwój i wzrost zamożności mieszkańców. Prelegent przybliży słabo znaną historię życia i działalności kolejnych prezydentów naszego miasta w okresie II RP: Jana Maciaszka, Wincentego Łukowskiego, Bernarda Śliwińskiego i Leona Barciszewskiego. Trasa spaceru to ok. 3 km (1,5 godziny).

Wstęp do muzeum – 8 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

__________________

Bilety można zakupić:

– w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)

– przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497

W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – spacer PREZYDENCI – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl

 

 

Przyjdź, zobacz i wyjdź bogatszy o nowe wrażenia!

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw (w godzinach otwarcia Muzeum) w:

– Gmachu Głównym MOB – ul. Gdańska 4: – to najnowszy, odnowiony i rozbudowany budynek. Projekt zrealizowano z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a to pozwoliło nam uchronić dziedzictwo kulturalne naszego miasta i przywrócić dawną świetność, pochodzącemu z XVII wieku, zabytkowemu budynkowi.

OBRAZY NIE- / RZECZYWISTOŚCI: to ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat.

PUSTE RAMY – Kampania „Puste Ramy” przypomina o dobrach kultury utraconych przez państwo polskie w czasie II wojny światowej. Popularyzacja tematyki strat wojennych w dziedzinie kultury i prezentacja ich wizerunków może się przyczynić do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by przynajmniej niektóre ramy i gabloty ponownie wypełniły się przynależnymi do nich dziełami sztuki.

„Stojącą na głowie” (z cyklu „Laleczki”)  to dzieło Sylwestra Ambroziaka – jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesnych. Ambroziak stworzył ją w ulubionym od wieków materiale rzeźbiarzy – piaskowcu, a potem pomalował na różowo. Dzieło powstało podczas sympozjum rzeźbiarskiego „Kamienny krąg” w Nietulisku w 2007 r.,
a jej wykończenie nastąpiło w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. „Stojącą” pokazywano na wielu znaczących wystawach w Polsce, aż trafiła na stałe do bydgoskiego muzeum.

 

– Spichrzach nad Brdą – ul. Grodzka 7-11

Poznaj Bydgoszcz i odwiedź wystawę poświęconą historii miasta. To rodzaj przewodnika, z którym poznasz najważniejsze symbole miasta, elementy miejskiej architektury, ciekawe miejsca, a także ludzie i ich życie codzienne oraz pozostałe po nich pamiątki.

 

 Europejskie Centrum Pieniądza – ul. Mennica 4

Chcesz poczuć się jak poszukiwacz skarbu? Czy wiesz, że niegdyś w tym miejscu działała Mennica Bydgoska? To właśnie w Bydgoszczy wybito słynną studukatówkę Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Tu zobaczysz też niepowtarzalny „Skarb bydgoski” odkryty w bydgoskiej katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, podczas badań archeologicznych. To kolekcja 500set złotych monet, których historia nigdy już nie zostanie odkryta w całości.

 

– Galerii Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8

To miejsce dla koneserów sztuki. Odwiedzając Wyspę Młyńską i trafiając jednocześnie w progi Galerii odkrywaj wystawy czasowe. Obecnie wystawę graficzną: Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman. Ekspozycja skonstruowana została na zasadzie twórczego dialogu artystów, w którym odnajdziemy zarówno punkty wspólne, jak i indywidualne rozważania o współczesnym świecie i człowieku. Sztuka Wejmanów sytuuje się pomiędzy figuracją a abstrakcją, na styku wyobraźni i rzeczywistości, ujawniając nieco odmienny sposób postrzegania codzienności, a przede wszystkim różny proces przekształcania jej w wizualny przekaz. Przekaz pozostawiający widzowi rozległe pole do interpretacji i estetycznego odbioru.

 

– Zbiorach Archeologicznych – ul. Mennica 2

O tym, co kryje wnętrze ziemi dowiesz się na interaktywnych wystawach w Zbiorach Archeologicznych. To tam czeka niepowtarzalny zbiór zabytków, w tym tych najstarszych z epoki kamienia. Przenieś się w atmosferę tamtych czasów.

 

– Dom Leona Wyczółkowskiego – ul. Mennica 7

W salonowych wnętrzach Domu Leona Wyczółkowskiego czeka niepowtarzalna, jedna z największych kolekcja poświęcona patronowi muzeum. Odwiedzisz malarską oraz graficzną pracownię artysty. Poczuj się jak w dworku w Gościeradzu.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK