Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Bydgoszcz -Toruń. Z dziejów rywalizacji o stołeczność regionu  

Bydgoszcz -Toruń. Z dziejów rywalizacji o stołeczność regionu  

28.06.2023

Kup bilet ONLINE

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

środa, 28 czerwca 2023, godz. 17.00

Wykład Sławomira Sadowskiego, w ramach cyklu: Regionalia. Bydgoszcz i Toruń sąsiadują ze sobą od XIV wieku. Rywalizacja o stołeczność między nimi rozpoczęła się dopiero pod koniec XVIII w., kiedy pomiędzy miastami pojawiły się nowe szanse prorozwojowe, o które miasta musiały zabiegać u władz. Nowymi czynnikami miastotwórczymi stały się szlaki komunikacyjne (wodne, kolejowe i drogi bite), garnizony wojskowe, centra administracji państwowej, lokalizacja przemysłu i inne. Ważnym czynnikiem, który napędzał wzajemne emocje od drugiej połowy XX w. stał się sport. Początkowo hokej na lodzie, a później żużel. Celem wykładu będzie próba obiektywnego przedstawienia relacji bydgosko-toruńskich w kontekście historycznym. Autor pragnie przyczynić się do redukcji istniejących napięć i w konsekwencji odrodzenia się idei duopolu toruńsko-bydgoskiego.

Sławomir Sadowski, absolwent historii na UMK w Toruniu, doktor historii specjalizujący się w historii wojskowości oraz historii regionalnej.  Absolwent studiów podyplomowych z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz z historii sztuki wojennej w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. Od 1989 r. związany z kształceniem na poziomie akademickim. Komentator problemów politycznych, historycznych i społecznych w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.

Decyduje kolejność zakupu biletów.

Wstęp – 7 zł / 1 osoba

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Komunikat

Godziny otwarcia MOB podczas Steru na Bydgoszcz

Zapraszamy do wolontariatu

Komunikat

Zapraszamy do wolontariatu

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Komunikat

Poszukujemy edukatorów muzealnych

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK