Muzeum bez barier
Bernardo Bellotto – portrecista i kronikarz miast

26.04.2024

Kup bilet ONLINE

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

piątek, 26 kwietnia 2024, godz. 17.00

Wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu Malarstwo dawnych mistrzów. Stanisław August Poniatowski zaproponował mu posadę nadwornego malarza. Bellotto zgodził się po długich negocjacjach, dzięki czemu dziś możemy podziwiać jego obrazy przedstawiające m.in. Warszawę. Bellotto malował przede wszystkim weduty. Wczesne prace malarza są bardzo zbliżone do prac jego stryja. Charakteryzują się przemyślaną grą światłocieniową, doskonale wykreśloną perspektywą oraz niezwykłą pieczołowitością w oddaniu szczegółów. Tak świetne wypracowanie detalu umożliwiała mu camera obscura oraz szkła powiększające. Obrazy Bellotta ukazujące Warszawę mają w Polsce szczególne znaczenie, ponieważ zostały wykorzystane podczas odbudowy stolicy po jej niemal całkowitym zrujnowaniu podczas II wojny światowej.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela.

—————–

wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – konkurs

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – konkurs

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej