Muzeum bez barier

15.12.2022

ul. Gdańska 5

Czwartek, 15 grudnia 2022 r. godz. 18:00

Stworzyliśmy unikalną w skali kraju placówkę pod każdym względem. – To będzie jedno z najciekawszych miejsc związanych z historią naszego miasta, a nie tylko samego aptekarstwa – zapewnił dyrektor MOB dr Wacław Kuczma podczas uroczystego otwarcia Apteki pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5, która jest nowym oddziałem naszego muzeum.

Dzień 15 grudnia br. stał się jedną z najważniejszych dat w historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które w przyszłym roku świętować będzie 100-lecie istnienia. Wzbogaciliśmy oryginalnie ofertę wystawienniczą oraz edukacyjną, ocalając przy okazji od zapomnienia niezwykłe oblicze historii naszego miasta: dzieje przemysłu i działalności służącej ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy dołożyli cząstkę siebie do powstania tego dzieła. Mam nadzieję, że będzie nam służyć jako miejsce nieoczywiste – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas uroczystego otwarcia.

Nasza Apteka ma stać się z jednej strony forum wymiany myśli, a z drugiej – templum, gdzie kontempluje się przeszłość. Ma być również miejscem, gdzie będzie można dowiedzieć się czegoś o zdrowiu i jak nie chorować – podkreślił z kolei prof. Wojciech Ślusarczyk, kierownik placówki, który tworzył ją we współpracy z Gabrielą Frischke z naszego muzeum.

Jedyne takie laboratorium

Warto wiedzieć, że aranżacja wnętrza Apteki jest dziełem Marty Simon. Zaprojektowała ją w trakcie studiów na wydziale sztuk projektowych Politechniki Bydgoskiej. Wystawa „Aptekarstwo bydgoskie”, którą można już oglądać jest podzielona na cztery części. W pierwszym pomieszczeniu można zapoznać się z jego dziejami. W gablotach znajdują się obiekty takie jak: naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części poznamy także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.

Główna część wystawy to oryginalne laboratorium galenowe. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stoi także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w. Należy podkreślić, że to jedyne laboratorium galenowe w Polsce.

Drugie pomieszczenie wystawy to dawna izba ekspedycyjna. Znajdą się w niej meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest urokliwa kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga. Na regałach umieszczone są sztanglasy, karafki i puszki apteczne oraz opakowania na leki z początku XX wieku – tzw. osobliwki.

Trzecią częścią ekspozycji jest izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdują się w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.

Aby przybliżyć zwiedzającym nową przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Okręgowego nasza instytucja organizuje akcję „Apteka za piątaka” w sobotę i niedzielę, 17 i 18 grudnia (w weekend otwarcia), kiedy bilet wstępu do przestrzeni Apteki pod Łabędziem będzie kosztował 5 zł/ os (bilet eventowy).

Informujemy również, że w środę, 21 grudnia 2022 roku o godz. 18.00 organizujemy oprowadzanie kuratorskie w przestrzeni nowej wystawy „Aptekarstwo bydgoskie” w Muzeum Pod Łabędziem, przy ul. Gdańskiej 5, które poprowadzi jej kurator Wojciech Ślusarczyk. Cena oprowadzania: Wstęp do muzeum + 1 zł/ os.

Nowym muzealnym oddziałem – Apteką pod Łabędziem – zawiaduje Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB. Remont pomieszczeń przy ul. Gdańskiej 5 był połączony z renowacją Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6 na Wyspie Młyńskiej. Koszt przebudowy obu obiektów wyniósł ponad 3,8 mln zł. Oprócz pieniędzy miejskich, sfinansowano je z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Poszerzamy ekipę Muzeum!