Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Biblioteka Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

Informujemy, że z powodu przeprowadzki Biblioteka Muzeum jest zamknięta do odwołania. 

 

Zapraszamy do korzystania z czytelni wszystkich zainteresowanych. W Bibliotece obowiązuje reżim sanitarny, prosimy więc o nałożenie maseczki, dezynfekcję rąk oraz wypełnienie ankiety ryzyka epidemiologicznego.
 

Informujemy, że od dnia 13.01.2021 r. została wprowadzona opłata za bilet wstępu do Czytelni w wysokości 1 zł. Opłatę można uiszczać w kasie znajdującej się przy wejściu do obiektu.

 

ZBIORY

Nasze zbiory obejmują księgozbiór z zakresu sztuki, archeologii, historii, etnografii, numizmatyki oraz historii medycyny i farmacji. Wśród nich znajdują się także unikatowe bydgostiana oraz wiele pozycji dot. naszego patrona Leona Wyczółkowskiego. Dużą część księgozbioru stanowią katalogi wystaw oraz inne wydawnictwa muzeów i galerii sztuki w Polsce, także czasopisma wydawane przez te instytucje. Mamy w naszych zbiorach wiele pozycji szczególnie cennych dla badaczy, m. in. wszystkie  tomy słowników biograficznych Allgemeines Künstlerlexikon: die Bildenden Künstler aller Zeiten und Völker oraz Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwar. Niezwykle cenny zbiór stanowi także księgozbiór dawnej Apteki pod Łabędziem. Dzięki niemu Biblioteka może poszczycić się wieloma cennymi pozycjami z zakresu farmacji, aptekarstwa  medycyny oraz ziołolecznictwa. Wśród nich znajdują się także starodruki.

W Bibliotece gromadzona jest również dokumentacja z zakresu działalności wystawienniczej Muzeum, dotycząca biografii i twórczości artystów zarówno polskich jak i zagranicznych ze szczególnym uwzględnieniem regionu bydgoskiego i patrona Muzeum - Leona Wyczółkowskiego, oraz archiwizująca wydarzenia kulturalne w Bydgoszczy oraz historię miasta.

 

KONTAKT

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel. 52 52 53 515
tel. 52 52 53 516

e-mail: biblioteka@muzeum.bydgoszcz.pl

 

GODZINY OTWARCIA

wtorek-piątek w godz. 9.00-15.00


KATALOG

W naszej Bibliotece skorzystać można z katalogu online (dla pozycji wydanych po 2009 roku) dostępnego pod adresem:

https://m6125.lib.mol.pl/

Wszystkie wcześniejsze publikacje wyszukać można w katalogach kartkowych: alfabetycznym oraz rzeczowym. Księgozbiór systematycznie przenoszony jest do katalogu komputerowego.


                           

Regulamin biblioteki MOB

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData