Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Ten rozbudowany dział Muzeum gromadzi zróżnicowane obiekty - dokumenty i materiały ikonograficzne, ilustrujące dzieje Bydgoszczy, militaria, falerystykę oraz wyroby rzemiosła artystycznego, stanowiące wyodrębnioną kolekcję.

Szczególne znaczenie posiada zbiór niezwykle wartościowych zabytków, mających związek z historią i kulturą miasta. Są to przedmioty o różnym charakterze i funkcji, związane ze sprawowaniem władzy, działalnością tutejszych cechów rzemieślniczych, bractw i stowarzyszeń (m.in. Bractwa Strzeleckiego) czy wreszcie z budowlami bydgoskimi (XVI-XX w.). Muzeum jest szczególnie zainteresowane powiększaniem pamiątek z przeszłości, które wzbogacają wiedzę o grodzie nad Brdą. Do najcenniejszych bydgostianów zaliczane są: najstarsza zachowana pieczęć miejska z XVI-XVII w., miecz ceremonialny tutejszej Ławy Sądowej z XVII stulecia, unikalny srebrny Kur – insygnium Bractwa Strzeleckiego z końca XVI w. oraz moździerz z brązu odlany w Gdańsku w 1590 r. dla apteki na Starym Rynku. Pokaźny zbiór fotografii dokumentuje zmiany w zabudowie miasta i obrazuje życie mieszkańców w 2 połowy XIX i XX w. Podobną funkcję spełniają prace malarskie i graficzne, niezmiernie ważne ze względów ikonograficznych.

Militaria obejmują broń palną i białą, a także umundurowanie i wyposażenie żołnierza z XIX i XX stulecia (m.in. umundurowanie bydgoskich jednostek wojskowych z okresu II Rzeczypospolitej).

W dziedzinie falerystyki gromadzone są ordery i odznaczenia oraz wojskowe odznaki wyróżniające i pamiątkowe pochodzące z XIX i XX w.

Wyodrębnioną kolekcję stanowią wytwory rzemiosła artystycznego z XVII-XX w., z których warto wyróżnić wyroby polskich i europejskich fabryk ceramicznych (m.in.: Delft, Miśnia, Berlin, Wiedeń, Korzec, Baranówka i Ćmielów), hut szklanych oraz wytwórni konwisarskich i złotniczych (m.in.: Gdańsk, Toruń i Warszawa). Zbiór wzbogacają zabytkowe zegary, pasy kontuszowe oraz meble odzwierciedlające trendy i style panujące w sztuce meblarskiej. W kręgu zainteresowań kolekcjonerskich muzeum znajdują się wyroby XX-wieczne – przykłady polskiej i europejskiej sztuki zdobniczej w stylu secesji i art déco, a także przykłady designu z 2 połowy XX w. 


Dostępne galerie zdjęć:

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData