Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:

Miecz z epoki brązu


Pochodzenie: Epoka brązu


W zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy znajduje się miecz wykonany z brązu. Czas w którym był używany ujmujemy szeroko między wiekiem XII a IX p.n.e. Jest to egzemplarz uszkodzony. Ma ułamany sztych. Wprawdzie z tego samego miejsca, oczka wodnego w miejscowości Karczewko w powiecie gnieźnieńskim pozyskano ułamany sztych ale nie ma pewności, że jest brakującą częścią naszego okazu. Miejsce znalezienia wskazuje na jego ofiarne złożenie w oczku wodnym. Była to stosunkowo częsta praktyka w pradziejach. Raczej bez odpowiedzi pozostaną pytania czy sztych złamał się w czasie walki, czy został ułamany przed rytualnym złożeniem miecza do wody.

Ten typ mieczy upowszechnił się w środkowej epoce brązu. Niektóre egzemplarze, podobnie jak ten z bydgoskich zbiorów, posiadały zdobione rękojeści. Pełną rękojeść miecza zakończono miseczkowatą gałką, a zwymiarowano i wykonano tak, że ciasno leżała w ręce. W rękojeści precyzyjnie osadzono głownię miecza. Obie części odlano oddzielnie i połączono nitami.

Miecz był okazałą, kosztowną i prestiżową częścią uzbrojenia. Była to broń piękna ale i okrutna. Większość odkrywanych na ziemiach polskich egzemplarzy to importy z południa Europy, chociaż istniały już miejscowe ośrodki metalurgii brązu. Opisywany okaz w nazewnictwie archeologicznym przypisany jest do typu węgierskiego.

Broń od zawsze przyczyniała się do podtrzymywania trwania państw i upadku innych. Możemy przypuszczać, że wśród rozlicznego oręża, podobne miecze były w użyciu wojowników podczas walk pod Troją, chociaż opowiedziana przez Homera wojna trojańska zdarzyła się nieco wcześniej. Gdy na Kujawach i Pałukach w powszechnym użyciu był brązowy oręż, Grecy do produkcji broni używali już żelaza, a Dawid gromił Filistynów (ok. 985 r. p.n.e.) aby potem przekazać zjednoczone królestwo Salomonowi. Miecze z nowego tworzywa okazały się w walkach trwalsze. Nie kruszyły się tak łatwo jak brąz.

Zachęcamy do obejrzenia zabytku na wystawie stałej „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” w Zbiorach Archeologicznych, przy ul. Mennica 2.


Józef Łoś

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData