Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj bieżącą stronęInformacje o wystawie

Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)

Wystawa zorganizowana w oparciu o zbiory własne, artystyczne i biograficzne, pochodzące z Działu Leona Wyczółkowskiego oraz ze zbiorów Działu Historii i Działu Numizmatyki, ma na celu prezentację twórczości Leona Wyczółkowskiego, kierunków w malarstwie polskim oraz zapoznanie ze środowiskiem artystycznym przełomu XIX i XX wieku. Pokazane prace w układzie chronologicznym i tematycznym w powiązaniu z epoką, po pierwsze pokazują dzieła wybitnego artysty, a po wtóre wszystkie towarzyszące wystawie przedmioty z Działu Historii i Rzemiosła Artystycznego przybliżają klimat tamtych czasów.

Ekspozycję kierujemy do różnych odbiorców; znających twórczość Wyczółkowskiego i tych dla których jest ona nowością. Dzieci i młodzież szkolna odwiedzająca Muzeum znajdzie możliwość zapoznania się z wybitnym malarzem i grafikiem tworzącym na przełomie wieków, jak również z jego oryginalnym warsztatem pracy. Wpisanie kolekcji Wyczółkowskiego w określoną przestrzeń o charakterze historycznym podkreślą przedmioty używane przez artystę w życiu codziennym, pochodzące częściowo z Działu  Leona Wyczółkowskiego, uzupełnione zbiorami z Działu Historii i Rzemiosła Artystycznego. Prezentowane dzieła pokazane zostały od najwcześniejszych prac po najpóźniejsze; taki układ pozwolił również na ukazanie grup tematycznych z kręgu zainteresowań artysty.

 

 

 
 
W ramach wystawy realizowane są lekcje:
- Kwiaty wyjęte z ram (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
- Malowanie z Leonem (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
- Kolory w pracowni Leona Wyczółkowskiego (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
- Z Wizytą u Leona Wyczółkowskiego (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
- Szkicownik z dawnych lat (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
- Konserwacje Wariacje (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
- W pracowni mistrza (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
- Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek i grafika (klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe)
- Analiza obrazu (gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne)
 

Dostępne galerie zdjęć:

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData