Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj bieżącą stronęInformacje o wystawie

Od Starego Rynku do placu Wolności.  Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

Wystawa w interaktywny sposób prezentuje historię Bydgoszczy ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego.

Narracja ekspozycji koncentruje się wokół spaceru po rejonie śródmiejskim – od Starego Rynku, poprzez ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności. Wędrówka ta, w wymiarze czasowym, prowadzi od miasta lokacyjnego do ośrodka nowoczesnego, o ważnym statusie dla pogranicza Pomorza, Wielkopolski i Kujaw. Ponadto, wystawa przyjęła formę przewodnika po Bydgoszczy, w którym zaprezentowane są najważniejsze symbole miasta, elementy miejskiej architektury, ciekawe miejsca, a także ludzie i ich życie codzienne oraz pozostałe po nich pamiątki. W rolę tłumacza realiów międzywojennego świata wciela się Jerzy Sulima-Kamiński, autor książki „Most Królowej Jadwigi”. Cytowane fragmenty jego powieści prowadzą odbiorcę po kolejnych miejscach tytułowego spaceru, a całość wystawy ma zachęcić do konfrontacji zdobytej na ekspozycji wiedzy z rzeczywistością, wycieczek po mieście i indywidualnego odkrywania jego ukrytych znaczeń. Poza tym, w oknach znajdujących się na salach wystawowych umieszczono fotografie przedstawiające widoki dawnego miasta odpowiadające ujęciom współczesnym. Ekspozycję wzbogacają także retrospektywne „okna pamięci” – multimedia, których zadaniem jest poszerzenie prezentowanych na wystawie treści. W jednym z tych „okien” odbiorca może obejrzeć album ze zdjęciami przestawiającymi bydgoszczan, a w innym zapoznać się z historią i dawną funkcją Spichrzy nad Brdą. 

Ekspozycja podzielona została tematycznie na dwie części odpowiadające układowi przestrzennemu pomieszczeń. W pierwszym, które zajmuje wnętrze o charakterze zabytkowym (drewniany strop), następuje wprowadzenie odbiorcy w problematykę ekspozycji i uszczegółowienie podstawowych informacji – wiedzy o historii Bydgoszczy, strukturze władzy miejskiej, handlu i rzemiośle, mozaice wyznaniowej oraz symbolach miasta.

W drugiej, właściwej części ekspozycji, w sali o neutralnym kształcie, skoncentrowano zabytki związane z funkcjonowaniem międzywojennego miasta, dynamiką jego rozwoju oraz życiem bydgoszczan. Punktem centralnym tej części wystawy są dwa stoły, łączące w sobie cechy makiety, multimedialnego informatora i ekspozytora materiału ikonograficznego. Służą one idei tytułowego spaceru ulicami miasta, obrazując sytuację urbanistyczną omawianego rejonu. Pierwszy z nich przedstawiając okolice Starego Rynku, ulicy Mostowej i rzeki oraz placu Teatralnego, umożliwia naświetlenie zagadnień związanych tematycznie z tym obszarem miasta. Wskazuje na znaczenie Starego Rynku jako administracyjno-handlowego centrum miasta oraz podkreśla rolę rzeki Brdy dla handlu i transportu wodnego oraz sportów wodnych i szeroko rozumianej rekreacji. Z kolei plac Teatralny będąc węzłem komunikacji miejskiej pełnił zarazem rolę obszaru związanego z bydgoską kulturą. Natomiast drugi stół koncentruje uwagę odbiorcy na zabudowie ulicy Gdańskiej i placu Wolności. Rozwiązanie tego typu ułatwia przedstawienie treści dotyczących handlu i usług, rozrywki (hoteli, kawiarni, restauracji) oraz obchodów ważnych uroczystości, zespolonych integralnie z główną arterią miasta. Nieco dalej zobrazowana została problematyka szeroko rozumianej gospodarki, w tym przemysłu i inwestycji miejskich. Obok wyżej wymienionych zagadnień zaprezentowano także życie codzienne mieszkańców międzywojennej Bydgoszczy (Polaków i członków mniejszości narodowych). Mocnym aspektem tej części wystawy są relacje polsko-niemieckie, dzięki dokumentacji losów Wieży Bismarcka. Ostatni etap spaceru poświęcono bydgoskiemu Muzeum, instytucji swym rodowodem sięgającej okresu międzywojnia. 

Wśród eksponatów prezentowanych na ekspozycji można wymienić przedmioty kultury materialnej, źródła ikonograficzne i kartograficzne oraz dokumenty, plakaty i reklamy. Wszystkie te zabytki mają związek z Bydgoszczą. 

Osobny fragment ekspozycji stanowi specjalna przestrzeń edukacyjna, przygotowana z myślą o najmłodszych odbiorcach. Jest to miejsce, gdzie dzieci poprzez gry i zabawy mogą sprawdzić i praktycznie zastosować wiedzę nabytą w trakcie zwiedzania wystawy.

W lutym 2021 roku wystawa została zmodernizowana.

 

Anna Nadolska
Krzysztof Lang – Maksa sp. z o.o. Stara Błotnica

 

Wystawa stała od 29 grudnia 2011 r.:
Kuratorka wystawy: Anna Nadolska
Projekt aranżacji: Krzysztof Lang – Maksa sp. z o.o. Stara Błotnica
Projekt wykonawczy: Dekobau sp. z o.o. Lubin
Projekt multimedialny: Marcin Wachniak – Jimpenny Bydgoszcz
Projekt plastyczny: Krzysztof Lang – Maksa sp. z o.o. Stara Błotnica, Krzysztof Skrzypczyk
Rozwiązania edukacyjne: Anna Nadolska
Reprodukcja fotografii: Wojciech Woźniak
Współpraca: Zdzisław Hojka, Piotr Kopciewicz, Łukasz Maklakiewicz, Elżbieta Kopczyńska

Modernizacja wystawy w lutym 2021 r.:
Anna Nadolska, Łukasz Maklakiewicz, Ewa Widacka-Matoszko, Kamil Ściesiński, Wojciech Woźniak i inni
 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat honorowy:  Patronat medialny:        

Opieka medialna:          

 

 

 

 
 
W ramach wystawy realizowane są lekcje:

- W mieście nad Brdą. Dzieje Bydgoszczy (klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne)


Dostępne galerie zdjęć:

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData