Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Oferta edukacyjna
 
Nasze lekcje muzealne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży szkolnej. Mają na celu uzupełnienie a zarazem rozszerzenie programu ogólnego i historycznego. Oferta skierowana jest do wszystkich typów placówek edukacyjnych.
 
Dzięki jednej z proponowanych lekcji, uczniowie mogą zapoznać się z wieloma aspektami historii Bydgoszczy, dziejów światowego oręża , jak i znaczenia Armii Krajowej na Pomorzu. Nasza wykwalifikowana kadra, poprowadzi lekcję przy użyciu wielu ciekawych rekwizytów muzealnych, zachęcając młodzież do czynnego udziału w zajęciach. Lekcje muzealne zostały opracowane w oparciu o podstawy programowe i ścieżki edukacyjne.
 
Jak zamówić lekcję muzealną?
 
Zajęcia muzealne można zamówić osobiście w Exploseum, lub telefonicznie z dwutygodniowym wyprzedzeniem pod numerem 88 33 66 056, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-16.00. Prosimy o precyzyjne podawanie: tematu lekcji, terminu zajęć, informacji o liczebności grupy (nie powinna przekraczać 25 osób), rodzaju szkoły, nazwiska nauczyciela lub opiekuna, z którym przybędzie grupa, telefonu kontaktowego.
 
Lekcje prowadzimy od wtorku do piątku w godzinach od 09.30 do 15.00 w budynkach Exploseum. Opłatę uiszcza się w kasie Exploseum: koszt lekcji muzealnej wynosi 4 zł od ucznia. Opiekunom przysługuje bilet specjalny w kwocie 1 zł. Opiekun ma obowiązek przebywania z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum oraz bierze odpowiedzialność za dyscyplinę uczniów podczas zajęć. Nasi pracownicy zapewniają opiekę oraz wszystkie niezbędne materiały do poprowadzenia lekcji.
 
 
Proponowane lekcje muzealne:
 
Klasy IV-VIII SP
 
  • Rycerz i muszkieter, czyli czym dawniej walczono?

Podczas lekcji zostaną przybliżone dzieje sztuki wojennej. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią broni białej i palnej. Jako pomoce posłuża repliki dawnego i dwudziestowiecznego rynsztunku oraz modele machin oblężniczych. Po pogadance uczniowie zostaną podzieleni na grupy. Następnie rozwiążą zadania, na które odpowiedzi odnajdą na ekspozycji.

Forma: oprowadzanie, pokaz replik broni, czytanie ze zrozumieniem, gry i zabawy
Czas trwania: 60 min.

 
  • Alfred Nobel i jego dziedzictwo

Zajęcia mają na celu przybliżyć postać Alfreda Nobla i jego osiągnięcia naukowe. Dzięki te lekcji uczniowie zapoznają się z historią rodziny Noblów, największymi wynalazkami oraz dziedzictwem wybitnego naukowca. Ponadto omówione zostaną działania Fundacji Noblowskiej i sylwetki polskich noblistów. Na zakończenie zajęć uczniowie, w grupach, rozwiążą krzyżówkę podsumowującą spotkanie. 

Forma: prezentacja multimedialna, oprowadzanie, gry i zabawy
Czas trwania: 60 min.

 

Klasy VII-VIII SP, szkoły śrenie
 
  • Para, ruch, skowyt, świst - rozwój cywilizacji przemysłowej

Lekcja dotyczy rewolucji przemysłowej i związanych z nią wynalazków, w tym największego z nich - maszyny parowej. W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się ze znaczeniem twgo wynalazku i jego wpływem na rozwój cywilizacji. Poruszane będą zarówno pozytywne i negatywne skutki rozwoju przemysłu na otaczający nas świat (w tym także jego wpływ na problem globalnego ocieplenia). Działanie maszyny parowej zostanie zaprezentowane na specjalnie przytotowanym do tego modelu. Na zakończenie lekcji, jej uczestnicy rozwiążą w grupach zadania związane z przeprowadzonymi zajęciami.

Forma: prezentacja multimedialna, prezentacja modelu maszyny parowej, gry i zabawy
Czas trwania: 60 min.

 

lekcja muzealna w Exploseum  lekcja muzealna w Exploseum lekcja muzealna w szkole  lekcja muzealna w Exploseum,
 
 
 
Przewodnik w historycznym przebraniu
 
Nasz przewodnik wcieli się w jedną z historycznych postaci (Alfred Nobel, partyzant, robotnik przymusowy, strażnik fabryki oraz brytyjski lotnik) i z jej perspektywy opowie o historii materiałów wybuchowych, koncercie DAG, bydgoskiej fabryce i jej pracownikach oraz technicznych aspektach powstania nitrogliceryny. Każde zwiedzanie to niezwykła przygoda, pozwalająca cofnąć się w czasie i poczuć klimat miejsca.
 

 

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData