Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Wisła pod Gniewem – Muzeum odzyskało kolejną stratę wojenną

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną. Do zbiorów wraca praca graficzna Leona Wyczółkowskiego „Wisła pod Gniewem”.

Do niebywałego wydarzenia doszło 9 grudnia 2020 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Do zbiorów powróciła praca uznana za spaloną w 1945 r. w Trzcińcu.  Wisła pod Gniewem Leona Wyczółkowskiego – to grafika wykonana kredką i tuszem na kamieniu litograficznym. Oprawiona jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

Praca przekazana została przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego oraz jej męża. Jakub Hechliński to znany w okresie międzywojennym Bydgoszczanin, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm.

W kamienicy, w której funkcjonował wyżej wspomniany zakład, we wrześniu 1939 r. Muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem. 

Praca pierwotnie określona jako „Wisła pod Grudziądzem”, po dokładnym przebadaniu i analizie jakiej dokonała p. Ewa Sekuła-Tauer, kustosz, kierownik Działu Leona Wyczółkowskiego, uznana została za widok przedstawiający rzekę w okolicy Gniewu. Leon Wyczółkowski w 1931 r. wydał tekę graficzną Wrażenia z Pomorza, w skład której wchodziła praca Wisła pod Gniewem. W zbiorach Bydgoskiego Muzeum znajduje się inna odbitka tego ujęcia nabyta w 1934 r.

Przekazana praca, zgodnie z zachowaną dokumentacją w 1943 roku, na mocy nakazu Walthera  Ernsta – nadburmistrza Bydgoszczy, podlegała dyslokacji i miała być  ulokowana w dworze w Trzcińcu.

Wydarzenie pokazuje, że nie wszystkie obiekty, uznane za spalone uległy zniszczeniu. Daje to nadzieję, iż nie jest to ostatni obiekt, który wraca do bydgoskiej kolekcji muzealnej.

Dyrektor i pracownicy Muzeum pozostają niezmiernie wdzięczni za poczyniony przekaz. Postawa Przekazujących zasługuje na uznanie i podkreślenie jak istotna jest wiedza na temat własnej historii i dziedzictwa kulturowego miasta.

Mamy nadzieję, że wydarzenie to zwiększy świadomość lokalnej społeczności na temat bydgoskich strat wojennych i przyczyni się do analizy domowych kolekcji w kontekście dziedzictwa utraconego.

Wszystkich zainteresowanych tematem bydgoskich, muzealnych strat wojennych zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl.

Strata wojenna Wisła pod Grudziądzem autorstwa Leona Wyczółkowskiego

Leon Wyczółkowski Wisła pod Gniewem, kredka litograficzna, tusz, papier, sygn.: p.d. LWyczół

fot. Tomasz Koss

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK