kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Obiekt miesiąca


Wyświetlam: 1 - 20 / 69


Dwudukat z 1660 roku z mennicy bydgoskiej

Dwudukat z 1660 roku z mennicy bydgoskiej

W 2006 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wzbogaciło się o złotą monetę, dwudukat z 1660 roku. 


Stół z pamięcią

Stół z pamięcią

Zapraszamy do obejrzenia "Stołu z pamięcią" autorstwa Agnieszki Lasoty, który prezentowany jest w ramach stałej ekspozycji ukazującej kolekcję polskiej sztuki współczesnej w budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8.


Miecz wikiński z  X wieku

Miecz wikiński z X wieku

Istnieje prawdopodobieństwo, że w siłach zbrojnych pierwszych Piastów słuzyli obcy wojowie (przede wszystkim normańscy). Te przypuszczenia potwierdzają, datowane na X/XI w., znaleziska z grobów wojowników wyposażonych w uzbrojenie typu skandynawskiego i pochowanych według rytuału normańskiego, np. w Pniu, w gminie Dąbrowa Chełmińska.


Gramofon tubowy

Gramofon tubowy

Gramofon firmy Gramophon Co USA, montowany w Europie, ok 1908 r. prezentowany jest na wystwie "Fin de si�cle. Rzemiosło artystyczne i fonografia ze zbiorów własnych Muzeum" w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.


Tablica cesarska z Wieży Bismarcka „Kaisertafel”

Tablica cesarska z Wieży Bismarcka „Kaisertafel”

Unikatowa tablica będąca darem cesarza Niemiec Wilhelma II zajmowała centralne miejsce w hali pamięci bydgoskiej Wieży Bismarcka.


Karabin Arisaka

Karabin Arisaka

Japoński karabin piechoty wz. 38 kalibru 6,5 mm zaprojektowany został w 1905 roku. Wyprodukowany w ok. 3 mln egzemplarzy stanowił podstawową broń piechoty japońskiej.


Niemiecki granatnik z czasów II wojny światowej

Niemiecki granatnik z czasów II wojny światowej

Leichter Granatwerfer 36 (5cm) – niemiecki granatnik z czasów II wojny światowej.


Banknot 1000 zł

Banknot 1000 zł

W czasie obchodów 1000-lecia państwa polskiego, z dniem 1 czerwca 1966 roku wprowadzono do obiegu nowy banknot, o najwyższym z dotychczasowych nominale: 1000 złotych.


„M14” Wojciecha Fangora

„M14” Wojciecha Fangora

Muzeum Okręgowe zaprasza do obejrzenia obrazu Wojciecha Fangora, który dzięki prywatnemu depozytowi powiększył kolekcję polskiego malarstwa współczesnego.


Wzory banknotów Banku Polskiego na emigracji

Wzory banknotów Banku Polskiego na emigracji

5 września 1939 roku Bank Polski ewakuował się przez Rumunię, Francję do Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do Paryża władze Banku już w grudniu 1939 roku podjęły decyzję o przygotowaniu nowej emisji banknotów, które miały wejść do obiegu na terenie państwa polskiego po zakończeniu  wojny.


"Królewicz Kazimierz i Długosz" Leona Wyczółkowskiego

"Królewicz Kazimierz i Długosz" Leona Wyczółkowskiego

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy otrzymało w depozyt obraz Leona Wyczółkowskiego "Królewicz Kazimierz i Długosz" z 1873 roku. Można go podziwiać w Domu Leona Wyczółkowskiego przy ul. Mennica 7 na Wyspie Młyńskiej do 30 listopada 2013 roku.


Szafa kaszubska

Szafa kaszubska

Zanim w izbie chłopskiej pojawiły się prawdziwe meble wykonywane przez stolarzy, głównym sprzętem schowkowym na ubrania,  były skrzynie. Tego typu meble wykorzystywane do wieszania odzieży, pojawiają się w XVII wieku, choć używane już były wcześniej w zakrystiach kościelnych.


„Dom w parku” Waltera Leistikowa

„Dom w parku” Waltera Leistikowa

Wśród dzieł sztuki prezentowanych na wystawie jubileuszowej Razem tworzymy historię. Historia bydgoszczan – historia muzeum (1923-2013) znajduje się litografia Waltera Leistikowa Dom w parku (ok. 1898)


Moździerz z apteki na Starym Rynku w Bydgoszczy

Moździerz z apteki na Starym Rynku w Bydgoszczy

Moździerz pochodzi z dawnego wyposażenia bydgoskiej apteki założonej w XVI wieku, w okresie późniejszym, aż do końca XVIII wieku stanowiącej własność konwentu jezuitów.


Leon Wyczółkowski  Krucyfiks wawelski, 1895

Leon Wyczółkowski Krucyfiks wawelski, 1895

Obraz przedstawia rzeźbę z barokowego ołtarza Pana Jezusa Ukrzyżowanego  znajdującego się w ambicie prezbiterium katedry wawelskiej. Rzeźba pochodzi z końca  XIV w, umieszczona na tle trybowanej srebrnej blachy przesłoniętej woalem z delikatnej czarnej siatki. Prawdopodobnie modliła się przed nim królowa Jadwiga, stąd zwany jest Krucyfiksem królowej Jadwigi, lub Czarny Chrystus  w związku z mocno pociemniałą figurą Chrystusa.


Skarb z Bydgoszczy – Łoskonia

Skarb z Bydgoszczy – Łoskonia

Zabytki odkryte w 1943 roku znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Z zespołu dobrze zachowały się cztery bransolety. Wykonano je z taśmy brązowej. Powierzchnię zdobi ornament geometryczny wykonanych puncą trójkątów. Brąz wyglądem przypominał złoto i był przedmiotem pożądania kobiet zarówno w pradziejach jak i późniejszych okresach. Wykonane z dużym kunsztem metalurgicznym i misternie zdobione ozdoby można oglądać na wystawie „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów”.


Urządzenie do prania – dzwon

Urządzenie do prania – dzwon

To międzywojenne urządzenie do prania składa się z dwóch mosiężnych dzwonów połączonych sprężyną. Za pomocą tego przedmiotu można było wytworzyć pianę i wywoływać ruch pranej bielizny. Prano własnoręcznie lub wykonanie tej czynności zlecano praczce. Było to niegdyś bardzo powszechne stosowane urządzenie. Dzwon można podziwiać na wystawie stałej „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.


Stanisław Rodziński Pieta II, 1977 r.

Stanisław Rodziński Pieta II, 1977 r.

Obraz pochodzi z kolekcji sztuki Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zdeponowanej w bydgoskim Muzeum. Twórczość Stanisława Rodzińskiego nawiązuje do estetyki polskiego koloryzmu. Twórca operuje formami szkicowymi, nie do końca określającymi postaci. Deformacje sylwetek wyrażają ich emocje - cierpienie, smutek, dramat.  Ta skrótowość współgra z surowością kolorów.


Ostrogi wojów z II/III wieku

Ostrogi wojów z II/III wieku

Na wystawie archeologicznej „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza, Bydgoszcz i region u zarania dziejów” eksponowane są niezwykle ciekawe eksponaty związane z uzbrojeniem z pierwszych wieków naszej ery. Wśród nich godne uwagi są ostrogi – atrybuty jeźdźców. Największy zespół ostróg w zbiorach Muzeum Okręgowego pochodzi  z badań na cmentarzysku ludności kultury wielbarskiej w Zakrzewskiej Osadzie i datowany jest na II/III w.


Krzesło, poł. XIX w.

Krzesło, poł. XIX w.

Pochodzące z połowy XIX wieku z terenu Pomorza krzesło, to  jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków etnograficznych Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.  Eksponowane obecnie na wystawie Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo krzesło -  pięknie polichromowane, zdobione dekoracją snycerską o ornamencie roślinno-geometrycznym, jest przykładem kunsztu stolarskiego dawnych rzemieślników.
Wyświetlam: 1 - 20 / 69


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData