kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie 1920 – 2010

Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie 1920 – 2010

Autor: Zdzisław Hojka
Miejsce ekspozycji: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Wystawa czynna do: 2010-04-05

Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie obchodzi w bieżącym roku jubileusz 90-lecia działalności. Wystawa współorganizowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie ma przypomnieć mieszkańcom Bydgoszczy o istnieniu tego klubu dzięki, któremu w przeszłości miasto zasłużyło na zaszczytny tytuł „stolicy polskich wioseł”. Jednocześnie ekspozycja ma przyczynić się do zwiększenia popularności tego sportu właśnie w mieście nad Brdą, której życie nierozerwalnie związane jest z wodą.

            Materiały prezentowane na wystawie pochodzą prawie w całości ze zbiorów i wyposażenia BTW. Składają się na nie fotografie, materiały archiwalne, nagrody i trofea oraz sprzęt wioślarski zarówno treningowy jak i wyczynowy. Wystawie towarzyszyć będzie krótki film przedstawiający trening ósemki na Brdzie w śródmieściu. 

            Na ekspozycji zwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne łodzie wioślarskie „dwójki” starej i nowej konstrukcji, różne typy wioseł, osprzęt łodziowy, czapki klubowe, bandery. Organizatorzy zadbali również o dodatkową atrakcję dla odbiorców w postaci wioślarskiego cykloergometru treningowego, który będzie do użycia na wystawie.

Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie (BTW), założone w 1920 r. jest najstarszym polskim klubem wioślarskim w Bydgoszczy. Od chwili powstania działa ono w sposób ciągły aż do dnia dzisiejszego. Jedyna przerwa przypadła na lata 2 wojny światowej.

Charakterystyczny jest fakt, iż przez cały XX w. klub nie posiadał własnej siedziby, korzystając z pomieszczeń wynajmowanych. Jednak ta uciążliwość nie przeszkodziła w prowadzonej z sukcesami działalności sportowej. Wśród zawodników BTW są medaliści olimpijscy z 1928 i 1932 r., mistrzostw Europy w 1926 i 1929 r. oraz wielokrotni mistrzowie Polsce zarówno w konkurencjach męskich jak i kobiecych. Z BTW wywodził się najbardziej utytułowany polski wioślarz Teodor „Tojo” Kocerka, zdobywca diamentowych wioseł na regatach w Henley.

Obecnie Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie działa jako „organizacja pożytku publicznego” we własnej siedzibie przy ul. Żupy 2.

 
Kurator wystawy Zdzisław Hojka

 

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (4)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (6)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData