kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej

Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej

Autor: Ryszard Ziarkiewicz, Wojciech Ciesielski
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2009-09-06


 

Wystawa prezentująca współczesne obrazy „miłości” - w szerokim kontekście społecznym i politycznym - stworzone przez artystów polskich w ostatnich dwóch dekadach. Ponad 100 prac z wszystkich dziedzin sztuki. Kiedy mówimy o miłości przed naszymi oczami ukazują się niezliczone obrazy “idealnej” miłości wyrażone w języku sztuki akademickiej i filmowej. W tej rajskiej rzeczywistości na obłokach zasiadają kupidynki celujące w rozmarzone piękności adorowane przez uroczych kawalerów. Są też obrazy romantyczne rozpięte pomiędzy szaleństwem pożądania i śmiertelnym chłodem obojętności. Te uniwersalne, rozpoznawalne na pierwszy rzut oka metafory miłości, choć sięgają początków kultury zachodniej, są odkurzane przez ludzi filmu i reklamy i sprzedawane jako gorący towar popkultury.
Nasza ekspozycja nie szuka paraleli pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Nie śledzimy związków i zapożyczeń pomiędzy mitami i współczesnymi obrazami konsumpcji uczuć. Przedstawiamy wyłącznie „prawdziwe historie miłosne”. I to w szerokim spektrum, dlatego oprócz prawdziwej miłości, namiętności i pożądania tropimy również „zauroczenia” i „dewiacje”. A obiektem naszych uczuć może zostać wszystko, także natura, sztuka, miasto, władza i bohaterowie mas mediów, a nawet przedmioty martwe. Ale prawdziwymi bohaterami wystawy jesteśmy MY – współcześni Polacy - i to właśnie nas samych nasza wystawa śledzi.
Artyści tworzą dzieła. Muzea je pokazują. My je wybraliśmy i tak ułożyliśmy, by jak w lustrze pokazać odwrócony świat: to, co nazywamy pięknym jest brzydkie i odwrotnie. Ale nie tylko. Przez odwrócenie przywracamy przedmiotowi jego realność i fizyczność, a obrazowi jego ułudę. Zamiast oglądać program TV zaczynamy przyglądać się odbiornikowi i zastanawiać się kto nam przesyła obraz i po co?
Zastanawiamy się gdzie jest prawda, gdzie fałsz, czy kochamy rzeczywistość, czy raczej jej obraz? Czy nasze emocje dotyczą podmiotu czy wyobrażeń? Jak w tym kontekście postrzegamy osobę ukochaną, kogoś obcego, nasze mieszkanie, miasto, pracę. A jak postrzegamy samą sztukę - czy wolimy reprodukcje dzieł i medialny szum wokół wydarzeń, czy realne prace artystyczne? Kto to wie? Nasza rada jest taka: patrzcie na dzieła, rozpoznajcie w nich własne słabości i siłę, uczcie się i bawcie.
Uczestnicy: Anna Baumgart, Krzysztof Gruse, Izabella Gustowska, Elżbieta Jabłońska, Natalia LL, Robert Knuth, Grzegorz Kowalski, Jarosław Kozłowski, Andrzej Kramarz, Agata Michowska, Dorota Podlaska, Joanna Rajkowska, Robert Rumas, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Agata Zbylut
Prace z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego, Zachęty w Szczecinie, artystów. Koncepcja i scenariusz: Ryszard Ziarkiewicz, Wojciech Ciesielski (Muzeum Narodowe w Szczecinie). Organizacja: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Współpraca: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Zachęta w Szczecinie.
[Ryszard Ziarkiewicz]

Otwarcie wystawy 24 czerwca 2009 r., godz. 17.00, Czerwony Spichrz, ul. Mennica 8 Wyspa Młyńska

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI

 

 

 Film z wystawy Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (3)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (18)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData