kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Obrazy Bydgoszczy. Wystawa prac z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Obrazy Bydgoszczy. Wystawa prac z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Autor: Inga Kopciewicz
Miejsce ekspozycji: Wystawa poza siedzibą Muzeum
Wystawa czynna do: 2018-12-06

 
Ekspozycja przybliża dorobek malarzy związanych z bydgoskim środowiskiem artystycznym okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na jego aktywny rozwój w tym okresie wpłynęło powołanie w 1921 r. Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy. W ciągu dwóch lat działalności z placówką tą związani byli artyści – pedagodzy przybyli z rożnych ośrodków Polski, m.in.: Piotr Chmura z Krakowa, Bronisław Bartel z Warszawy,  Leon Dołżycki z Poznania, a nawet Karol Mondral z Paryża. Wykształcili oni kolejne pokolenie twórców działających w Bydgoszczy. 
Na szczególną uwagę wśród eksponowanych obrazów zasługują realizacje przybliżające ikonografię Bydgoszczy. Charakterystyczne motywy miejskie i zabytki architektoniczne, takie jak fara, kościół pojezuicki czy tzw. Wenecja bydgoska, to często utrwalane tematy w malarstwie Franciszka Gajewskiego i Jerzego Rupniewskiego, określanego mianem ”Canaletto Bydgoszczy”. Istotny element stanowią wizerunki wybitnych osobistości Bydgoszczy, np. Portret dra Jana Biziela pędzla Jerzego Rupniewskiego, przedstawienie  Konrada Fiedlera autorstwa Bronisława Bartla, czy Autoportret Mariana Turwida.
Wystawa jest też okazją do przypomnienia sylwetek wybitnych twórców, których rola w podejmowaniu działań na rzecz utworzenia struktur organizacyjnych artystów plastyków jest nieoceniona; tu szczególne zasługi położył Jerzy Rupniewski - współzałożyciel Związku Plastyków Pomorskich oraz Marian Turwid - w przyszłości organizator i prezes Okręgu Pomorskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. 
Twórczość każdego z tych artystów, wypowiadających się w starannie wypracowanej, własnej formule, składa się na zróżnicowany, bogaty obraz środowiska kulturalnego Bydgoszczy lat 20. i 30. XX wieku.
 
Inga Kopciewicz
 
 
miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
wernisaż: 9 listopada 2018, godz. 18.00
czas trwania: 9 listopada- 6 grudnia 2018
kurator: Inga Kopciewicz
 

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (8)
Zobacz galerię
     Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData