kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Sztuka współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka

Sztuka współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka

Autor: kurator: Inga Kopciewicz; współpraca kuratorska: Wojciech Fibak, Maria Zielińska, Paulina Ostałowska; koordynacja: Paulina Janiszewska, Stefania Olbrycht
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2018-08-26Wojciech Fibak to nie tylko utytułowany sportowiec, ale i znany koneser sztuki. Stworzona przez niego kolekcja, dzięki wyjątkowemu znawstwu i ogromnej pasji właściciela, stała się wzorem polskiego kolekcjonerstwa prywatnego.

Początkowe zainteresowanie Wojciecha Fibaka malarstwem polskim XIX i początku XX wieku, m.in. obrazami Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego, przerodziło się z czasem w fascynację twórczością artystów z kręgu École de Paris. Do kolekcji trafiły wówczas prace Tadeusza Makowskiego, Eugeniusza Zaka, Zygmunta Menkesa, Rajmunda Kanelby i Mojżesza Kislinga. Od wielu lat, równolegle, Wojciech Fibak tworzy kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Główny nacisk w tym zespole kładzie na gromadzenie wybitnych dzieł artystów – klasyków nowoczesności, tworzących od II połowy XX wieku do czasów nam współczesnych. W kolekcji znalazły się prace twórców, których nazwiska już na trwałe wpisały się w historię najnowszej sztuki, nie tylko polskiej, ale europejskiej i światowej. Są to absolwenci, często późniejsi pedagodzy – profesorowie, wyższych uczelni artystycznych w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. W kolekcji obowiązkowo znaleźli się zatem: Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Izabella Gustowska, Jan Lebenstein, Jerzy Kałucki, Tadeusz Kantor, Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej, Marcin Maciejowski, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Wilhelm Sasnal, Kajetan Sosnowski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Teresa Tyszkiewicz, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski, Jan Ziemski i wielu innych. Dzieła tych twórców należą do kanonu polskiej sztuki współczesnej, odzwierciedlając różnorodne kierunki, nurty i tendencje w jej rozwoju: koloryzm, abstrakcję ekspresyjną i geometryczną, malarstwo materii, nową figurację, konceptualizm, konstruktywizm, nurt surrealistyczno-metaforyczny, a także przybliżając wybitne indywidualności, które wypracowały własną formułę artystyczną. Pokaz kolekcji sztuki współczesnej Wojciecha Fibaka w bydgoskim Muzeum ma charakter premierowy.


Inga Kopciewicz

 

kurator: Inga Kopciewicz

współpraca kuratorska: Wojciech Fibak, Maria Zielińska, Paulina Ostałowska

koordynacja: Paulina Janiszewska, Stefania Olbrycht

aranżacja plastyczna: Maria Zielińska, Ewa Widacka-Matoszko

projekt zaproszenia, plakatu i folderu: Franciszek Otto

 

 

Skorzystaj z oferty edukacyjnej Artystyczne inspiracje z kolekcji Wojciecha Fibaka OFERTA TUTAJ


Muzeum Okręgowe im. Lena Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Wystawa czynna: 23 czerwca - 26 sierpnia 2018 roku

Wydarzenia towartzyszące:

  • Zapraszamy na  spotkanie z Wojciechem Fibakiem podczas otwarcia wystawy. Wernisaż podczas Steru nas Bydgoszcz, w trakcie Bydgoskiej Nocy Muzealnej: 23 czerwca 2018 roku , o godz. 16.00, wstęp wolny.
  • Kuratorskie oprowadzanie przez Kolekcjonera odbędzie się 24 czerwca br., godz. 12.00.
  • Wakacyjne artystyczne inspiracje z kolekcji Fibaka dla dzieci!

Na wystawie „Sztuka współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka” znalazły się prace twórców, których nazwiska już na trwałe wpisały się w historię najnowszej sztuki. Podczas warsztatów zapoznamy się z dziełami mistrzów, które posłużą nam jako inspiracja do stworzenia rysunku na torbie ekologicznej.
Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty 10 oraz 19 lipca.
ZAPISY: tel. 52 58 59 914, -911, -925 lub edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

 

Zachęcamy do nabycia katalogu wystawy "Sztuka współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka" w sklepie internetowym MOB.

Katalog w wersji elektronicznej TUTAJ
 


 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (4)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (26)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData