kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Skarb bydgoski

Skarb bydgoski

Miejsce ekspozycji: Europejskie Centrum Pieniądza – ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa stała24 stycznia zostały dopełnione wszelkie formalności pozwalające przejąć w depozyt przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, skarb odnaleziony w Katedrze Bydgoskiej pw. Św. Marcina i Mikołaja.

Skarbowi poświęcona jest jedna z sal wystawowych budynku, pokazany został w specjalnie dla niego zaprojektowanej gablocie. Zobaczyć w niej można ponad 480 złotych monet z okresu od przełomu XV/XVI wieku do 1652 roku, ozdoby, części stroju, w tym srebrne guzy - pągwice i dekoracyjne rozety, pontaliki, a także amulet - "wilczy kieł".

Wśród znalezionych monet zdecydowanie przeważają dukaty Zjednoczonych Prowincji Niderlandów, ale są tam także między innymi dukaty i dwudukaty austriackie, niemieckie oraz polskie.

Najstarsze monety to hiszpańskie doble excelente z przełomu XV/XVI wieku z mennicy w Sewilli. W grupie najmłodszych numizmatów znajduje się natomiast dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z roku 1652, wybity w mennicy poznańskiej, którą dzierżawił wówczas Andrzej Tymf (w latach  1663-1667 dzierżawca mennicy w Bydgoszczy).

Ekspozycja ma charakter czasowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (2)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (13)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData