kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły

Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły

Autor: Dariusz Leśniewski
Miejsce ekspozycji: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2017-09-10

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska

Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca 2017 roku, o godz. 13.00, wstęp wolny

Wystawa czynna do 10 września 2017 roku

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowuje wystawę czasową „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły”, która stanowi część projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Wystawa zaprezentuje funkcje rzek Brdy i Wisły oraz ich wpływ na rozwój Bydgoszczy, a także jej mieszkańców, od końca XIX w. do współczesności. Dzięki wystawie zwiedzający pozna życie codzienne wodniaków, zapozna się z bydgoskim handlem rzecznym i najważniejszą funkcją rzek – transportem. W trakcie zwiedzania omówione zostanie tabor pływający, mosty, infrastruktura oraz procesy: budowę mostów, śluzowanie barek i tratw. Powyższa część ekspozycji pokaże również wpływ warunków naturalnych np. suszy i powodzi na transport rzeczny. Przybliżony zostanie także Bydgoski Węzeł Wodny oraz jego związek z międzynarodową drogą wodną E70 (Antwerpia – Kłajpeda).

Wystawa podejmie temat bydgoskiego przemysłu zlokalizowanego nad Brdą i Wisłą oraz perspektyw jego rozwoju. Obecność nad rzekami stworzyła okazję do utworzenia szeregu zakładów – młynów, tartaków, stoczni, cegielni oraz licznych fabryk. Umożliwiła ekonomiczny rozwój miasta i jego mieszkańców.

Położenie Bydgoszczy nad rzekami przyczyniło się ponadto do rozwoju rekreacji i turystyki. Na ekspozycji pokazano mieszkańców miasta podczas rejsów pasażerskich, spływów kajakowych itp. Wystawa ukazuje najczęściej uczęszczane miejsca rekreacji w Bydgoszczy, a także kąpieliska i restauracje położone nad Brdą i Wisłą. Podczas zwiedzania odbiorca zapozna się z historią największych bydgoskich klubów wioślarskich, kajakarskich i żeglarskich. Pozna także największe przystanie i imprezy wodniackie organizowane w Bydgoszczy.

Wystawę uzupełnia strefa edukacyjna oraz zlokalizowana przy budynku strefa rekreacyjna, zawierająca przedmioty imitujące plaże oraz gry i zabawy.

Ponadto w ramach wernisażu, z okazji Dnia Dziecka, na uczestników będzie czekać szereg atrakcji m.in.: spotkanie z opowieściami „Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej, zajęcia plastyczne – tworzenie barwnych girland oraz malowanie twarzy ze Szlakiem TeH2O.

Dariusz Leśniewski

POBIERZ GRĘ "WODNA PODRÓŻ" towaryszącą wystawie TUTAJ >>> [PDF 4.64 MB]

Partnerzy:

 

Patronat medialny:

 

Patronat honorowy nad projektem:

 

Więcej o projekcie MIASTO - LUDZIE - MUZEUM >>>>

Oferta edukacyjna dedykowana wystawie:

„Wodne  znaki”

Biały Spichrz, ul. Mennica 2

pokaz, karta pracy

czas trwania:  45 - 60 min

kl. IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum

Jak wygląda życie wodniaków? Kim są? Jakie mają zwyczaje i co jest dla nich ważne? Jak żeglowano kiedyś, a jak teraz? Jak się porozumiewano? Czy życie na wodzie bywa niebezpieczne? Tego dowiemy się na zajęciach. W części praktycznej wykonamy girlandy z własnymi imionami za pomocą międzynarodowego kodu sygnałowego.

Ważne zagadnienia:  transport morski, znak, kod, kolor

„Rzeczne życie”

Biały Spichrz, ul. Mennica 2

pokaz, zadanie plastyczne

czas trwania:  45 - 60 min

dla grup przedszkolnych i kl. I-III szkoły podstawowej

Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co żyje w rzekach i na ich brzegach?  Jakie znajdziemy tam zwierzątka i jak ich szukać?  Jakie są rośliny i gdzie rosną? Jak ludzie mogą racjonalnie  korzystać z zasobów wody i dlaczego? Na zakończenie, przy pomocy materiałów  kreatywnych,  wspólnie wykonamy ilustrację przedstawiająca ekosystem wodny.

Ważne zagadnienia:  ekosystem, ekologia, kreatywność

Oferta obowiązuje od 2.06 – 20.06. 2017 roku

Jak zamówić lekcję ? Dowiesz się TUTAJ >>>


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (1)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (6)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData