kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika

Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika

Autor: kurator: Barbara Chojnacka, koordynator: Anna Szczodrak
Miejsce ekspozycji: Wystawa poza siedzibą Muzeum
Wystawa czynna do: 2017-04-07

Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika

miejsce: Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

termin: 7 kwietnia – 14 maja 2017

kurator: Barbara Chojnacka, koordynator: Anna Szczodrak

organizatorzy: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

W świadomości kilku pokoleń polskich grafików Muzeum w Jeleniej Górze funkcjonuje jako miejsce szczególne. Tam bowiem w 1977 roku narodziła się idea powołania Konkursu Graficznego im. Józefa Gielnika. Patron konkursu należy do grona wybitnych mistrzów grafiki współczesnej, a podejmowany przez artystę linoryt stał się wyznacznikiem określenia zakresu technik prac konkursowych do wypukłodruku.

Dzieła mistrza ze zbiorów karkonoskiego Muzeum oraz jego graficzny warsztat mieliśmy okazję podziwiać w bydgoskim Muzeum na wystawie Wielość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku (2009). Na tej ekspozycji pojawiły się też interesujące plansze współcześnie działających polskich grafików wypożyczone z bogatej, pokonkursowej kolekcji jeleniogórskiego Muzeum.

Współpraca naszego Muzeum z Muzeum w Jeleniej Górze nie ogranicza się jednak tylko do wypożyczania graficznych plansz. Pokonkursową wystawę XII edycji Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka oglądaliśmy w muzealnej Galerii Sztuki Nowoczesnej (2014).

Janusz Akermann, którego twórczość malarską i graficzną w ujęciu retrospektywnym prezentowaliśmy niedawno w bydgoskim Muzeum, związany jest z Konkursem Graficznym im. Józefa Gielniaka zarówno jako uczestnik konkursów i wystaw pokonkursowych (od 1987) oraz jako juror dwóch edycji konkursu (XII, XIII). Po ekspozycji w Bydgoszczy zapraszamy na kolejną, nieco odmienną odsłonę ekspresyjnych, barwnych dzieł gdańskiego malarza i grafika w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Zachowując retrospektywny charakter wystawy obejrzymy prezentowane w Bydgoszczy prace malarskie i graficzne oraz matryce, wybrane z pracowni artysty.

 

Barbara Chojnacka

 

 


Dostępne galerie zdjęć:


Fotoreportaż (1)
Zobacz galerię
     Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData