kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Teatr życia. Wystawa prac graficznych Zhanga Minjie – laureata MTG Kraków 2015

Teatr życia. Wystawa prac graficznych Zhanga Minjie – laureata MTG Kraków 2015

Autor: Kurator: Honorata Gołuńska
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2016-12-31

Ekspozycja prezentuje prace graficzne pochodzącego z Chin – Zhanga Minjie. Artysta otrzymał nagrodę im. Leona Wyczółkowskiego ufundowaną przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 roku. Bydgoskie muzeum współpracuje ze Stowarzyszeniem MTG w Krakowie od 2009 roku kiedy to włączono do programu towarzyszącego Triennale cykl wystaw graficznych zatytułowanych „Wielość w jedności”.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z dojrzałego okresu twórczości artysty – od zakończenia studiów w Pekinie na Wydziale Grafiki Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w 1990 roku, aż po dzień dzisiejszy, kiedy aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i naukowym Chin. Zhang Minjie pełni bowiem funkcję dziekana Wydziału Malarstwa Ściennego Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, dyrektora Stowarzyszenia Grafików Prowincji Hebei, członka zarządu Stowarzyszenia Grafików Chińskich oraz członka Państwowego Stowarzyszenia Sztuki Chińskiej.

Wystawa obejmuje dwie przestrzenie – sale wystaw czasowych w Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz w Exploseum. W pierwszej z nich odbywa się zasadniczy pokaz prac graficznych artysty, wykonanych przede wszystkim w technice drzeworytu, ale również litografii, sitodruku czy miedziorytu. Zhang w swojej twórczości pozostaje bowiem wierny klasycznym technikom graficznym, kontynuując w szczególności tradycję chińskiego drzeworytu. Z niezwykłą wirtuozerią artysta przedstawia wydarzenia z historii oraz życia mieszkańców Chin operując różnymi formatami, multiplikując je i składając poszczególne części w większą całość. Jego prace tworzy kompozycja zbudowana z wielu postaci ukazanych w ruchu: tańcu, akrobacji, biegu najczęściej w podwyższonej perspektywie. Wydarzenia rozgrywają się zwykle w rozległych przestrzeniach, przywodzących na myśl symbol silnie związany z historią Chin – pekiński Plac Niebiańskiego Spokoju [Tiananmen]. To właśnie na reprezentacyjnych, państwowych placach odbywały się liczne publiczne manifestacje będące narzędziem do komunikacji społeczeństwa z władzą. Wystąpienia te stanowiły swoisty „spektakl polityczny”, który odbywał się przy użyciu specjalnych „rekwizytów”. Przedstawianie maskarad, pochodów, hucznych tańców to także wpływ kariery aktorskiej Zhanga jaką rozwijał we wczesnej młodości od 1975 roku związując się z grupa teatralną działającą w Fengnan. „Roztańczone” postaci w pracach graficznych Zhanga zdają się celebrować jakieś święto, jednak nie zawsze o wydźwięku pozytywnym. Ich partnerem jest często broń czy szkielety (cykl „Bez tytułu”, 2009-2010) stanowiące swoistą przestrogę przed kruchością życia ludzkiego, okrucieństwem wojen, czy przemijaniem. To z kolei przywodzi na myśl europejskie toposy memento mori i danse macabre, których podstawowym przesłaniem było eschatologiczne napomnienie. Wyobrażenie niespokojnego ruchu, drżenia i dygotania artysta przeniósł natomiast ze swoich doświadczeń z młodości. Przeżył on bowiem w 1976 roku trzęsienie ziemi w Tangshan, gdzie został uwięziony pod gruzami domu. Dramat tego wydarzenia spotęgował fakt, że podczas trzęsienia artysta stracił swoją siostrę.

Doświadczenia osobiste łączą i przeplatają się w pracach Zhanga z polityczną sytuacją Chin. Bardzo często artysta w swoich dziełach przedstawia fragmenty Wielkiego Muru, który po „rozluźnieniu” komunizmu został na nowo zinterpretowany przez wielu chińskich artystów. Zhang od początku lat 90. przez ponad 10 lat mieszkał i pracował w Qinhuangdao – miejscowości, w której znajduje się wschodni kraniec Wielkiego Muru. To właśnie podróż wzdłuż tego malowniczego fragmentu, gdzie mur wchodzi wprost do Morza Żółtego, wywarła na nim ogromne wrażenie. Natchnęło to artystę do wykorzystania w swoich pracach motywu Wielkiego Muru jako miejsca przepełnionego postaciami ludzkimi podczas tańców, akrobacji czy pląsów na szczudłach (cykl „Taniec na murach i pod murami miejskimi”, 1992; seria „Mur”, 1994). Z niezwykłą śmiałością Zhang wykorzystuje również ikony sztuki Zachodu komentując aktualne problemy społeczne i polityczne. Swoje refleksje artysta zamieścił m.in. w cyklu litografii „Scena”(2013-2016), w którym  wykorzystuje słynne rzeźby jak „Grupa Laokona”, „Nike z Samotraki” czy „Pietę” Michała Anioła.  Ta ostatnia znalazła się w pracy nr 1 z cyklu nagrodzonej podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 roku.  

Wystawie głównej towarzyszy aneks ulokowany w Exploseum. Artysta zainspirowany tym miejscem podczas wizyty w Bydgoszczy w 2015 roku postanowił zaprezentować tu cykl drzeworytów „Wirujący dźwięk” (2010-2016). Surowe, budowane ekspresyjną kreską prace dotyczą rzeczywistości wojennej podczas starcia Chin i Japonii w latach 1937-1945. Przedstawienia zmultiplikowanych postaci żołnierzy, broni, krwawych walk czy szturmów stanowić będą symboliczne nawiązanie do wydarzeń, które miały miejsce w tym czasie w Europie w czasie  II wojny światowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 października 2016 roku, o godz. 18.00, wstęp wolny.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej do 31 grudnia 2016 roku.

Aneks wysatwy w Exploseum dostępny do 27 listopada 2016 roku.

Zaproszenie:

Dzień po otwarciu wystawy – 28 października w Galerii Sztuki Nowoczesnej o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie polskich artystów grafików z Zhangiem Minjie. Spotkanie będzie miało charakter panelu dyskusyjnego moderowanego profesora Piotra Gojowego, dotyczącego: różnic i podobieństw w zakresie technik graficznych, historii grafiki europejskiej i dalekowschodniej, wzajemnych inspiracji i doświadczeń. Dyskusja poprzedzona zostanie krótką prelekcją Zhanga Minjie. Wstęp wolny. Zapraszamy do udziału.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Teatr życia. Wystawa prac graficznych Zhanga Minjie – laureata MTG Kraków 2015” odbędzie się 24 listopada 2016 roku, o godz. 17.00, wstęp wolny.

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie

                       Master Sponsor SMTG w Krakowie

 

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (4)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (11)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData