kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Postawy i Procesy – szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu

Postawy i Procesy – szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu

Autor: Kurator wystawy: Beata Mak-Sobota; współkurator: Stanisław Sobota; koordynator ze strony MOB: Monika Kosteczko-Grajek
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2016-09-11

Zwykle mamy styczność ze szkłem jako elementem naszej codzienności. Jest powszechne we współczesnej architekturze, niezastąpione jako wyposażenie naszej przestrzeni mieszkalnej jak i publicznej. Jednak w roli tej szkło występuje jako materia utylitarna.  Tym razem stworzona zostaje możliwość, by poznać inne oblicze materiału, które bogate w wielowiekową tradycję rzemieślniczą, bogate jest również potencjałem kreacyjnym. 

Ekspozycję przygotowano aby przekonać o tym widzów Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego  im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, która to instytucja zaprosiła do swych sal wystawienniczych Katedrę Szkła z  Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.  „Postawy i Procesy – szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu” to tytuł tej prezentacji. Zgromadzona na okoliczność wystawy kolekcja szklanych obiektów, autorstwa pedagogów katedry, dokumentuje fakt, iż zjawisko szkła artystycznego,  wpisuje się  w nurt współczesnej sztuki i  jest dyscypliną, która także w naszym kraju ma liczne grono reprezentantów. W wystawie bierze bowiem udział 19 uczestników, a ekspozycję tworzy blisko 50 obiektów.  Szkło artystyczne jest dyscypliną, gdzie istnieje szczególnie ścisły związek pomiędzy tworzywem  a wykorzystywaną techniką, technologią. Znajdziemy tu prace powstałe tradycyjną metodą dmuchania szkła, zgrzewane i stapiane w piecach elektrycznych, szlifowane, malowane, matowane, zestawiane z ceramiką, kamieniem, wykonane w ogniu palnika gazowego i z włókna szklanego. Twórcy nieustannie konfrontują się z materią na drodze procesu realizacyjnego, jego kulisy również stają się dostępne widzom za sprawą tej wystawy.

Wrocławscy twórcy szkła stawiają pytania estetyczno-formalne, odpowiedzi są różne- przedstawienia figuratywne i abstrakcyjne rzeźby, instalacje i reliefowe obrazy, roziskrzone struktury i geometryczne monolity, asocjacje funkcjonalne  i organiczne inspiracje.

W przestrzeni wystawienniczej muzeum pojawia się sposobność, by poznać, zaobserwować i porównać różne postawy  twórcze w obszarze sztuki szkła, które reprezentują artyści skupieni w Katedrze Szkła wrocławskiej ASP. Przedmiotem tej wystawy, obok przedstawienia postaw i procesów twórczych reprezentatywnych dla akademickiego środowiska artystów szkła, jest także ukazanie procesu związanego z rozwojem i przemianami zachodzącymi we wrocławskiej Katedrze Szkła. W kontekście obchodzonego w tym roku jubileuszu 70-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prezentacji współczesnych dokonań artystycznych i aktualnych tendencji,  towarzyszą historyczne już prace  m.in. Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury i Henryka Wilkowskiego ilustrujące przemiany formalne "wrocławskiej szkoły szkła". A zatem dzięki tej wystawie swoista terra incognita współczesnej sztuki zostaje udostępniona w szerokiej panoramie.

Beata Mak-Sobota

kurator wystawy

 

Więcej informacji o wystawie zawiera folder. [PDF] [648 KB]

Zachęcamy również do nabycia katalogu.

 

 

 

„Dzień Szkła”

1 lipca 2016 roku, wstęp wolny.

 

W związku z nowo otwartą wystawą Postawy i Procesy - Szkło artystyczne z ASP we  Wrocławiu zapraszamy na „Dzień Szkła” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego.

W programie:

12.00 – 13.00 Oprowadzanie po wystawie Postawy i Procesy - Szkło artystyczne z ASP we  Wrocławiu przez kuratorów dr hab. Beatę Mak -  Sobotę oraz dr Stanisława Sobotę
13.00 – 14.00 Wykład i prezentacja technologiczna Justyny Żak pt.: Szklany termometr zakres technik w szkle artystycznym.

Wstęp na wystawę Postawy i Procesy - Szkło artystyczne z ASP we  Wrocławiu w dniu 1 lipca jest bezpłatny.

plakat wystawy

Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (13)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (35)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData