kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


MULTIPLICATION

MULTIPLICATION

Autor: Kurator : Monika Kosteczko-Grajek
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2014-11-30

W języku angielskim, który stał się globalnym środkiem komunikacji, multiplication oznacza mnożenie, rozmnażanie, przemnażanie i najlepiej oddaje charakter współczesnej cybernetycznej kultury. Według jednej z nowych doktryn - memetyki - ewolucja kulturowa przypomina w swej naturze biologiczną, w której jednostką doboru jest gen, analogicznie mem jest najmniejszą jednostką informacji kulturowej. W tej perspektywie mass media przestały być tylko skutkiem rozwoju cywilizacji - stały się jej motorem. Ogromne znaczenie w tym procesie miała fotografia „uwalniająca” ludzkość od znaczeń zakodowanych w słowach, przenosząc nas ponownie do ery komunikowania się obrazami, od której rozpoczęliśmy ewolucję. Obecnie dzięki systemowi Web 2.0 Internet staje się medium demokratycznym. Wikipedia, grupy USENET, kanały RSS czy blogi i pozwalają internautom stać się "nadawcami", czyli dostarczycielami treści. W ten sposób powstaje kultura anonimowa, pełna producentów medialnego dyskursu, najczęściej używających biblioteki wiedzy zawartej w sieci do tworzenia zlepków cudzych słów lub obrazów. W realnej rzeczywistości, od czasu postmodernizmu, powszechne są brikolaże, czyli zestawianie cytatów i przedmiotów w odmiennych konfiguracjach, ale dopiero Internet przyspieszył zwielokrotnienie przekazów, powtarzalność oraz schematyzację kultury.

Ekspozycja ma zaprezentować różnorodność i wielowymiarowość współczesnych dyskursów artystycznych. W ramach bardziej lub mniej skomplikowanych memów następuje hybrydyzacja i multiplikacja, a nie rzeczywista różnorodność produktów sztuki współczesnej. Powtarzalność na tym etapie to podstawowa czynność artystyczna. Zgodnie z wykładnią memetyczną dodawanie kolejnego zwoju (według funkcji matematycznej) określa pracę ślimaka nad muszlą. W nowej perspektywie kulturalnej współczesną sztukę charakteryzuje powielanie samej siebie. Wyzwaniem dla artysty jest znalezienie sposobów realizacji pomysłu, który można powtarzać raz po raz. Dlatego częścią kreatywnego myślenia jest  badanie nowych metod i pozyskiwania nowych materiałów, co prowadzi do pewnych nieoczekiwanych kolaboracji pomiędzy artystami, naukowcami i wykonawcami.

Za Borisem Groysem można zapytać: co przesądza o wartości dzieła w praktyce artystycznej nastawionej na powtarzalność, popularność i konsumpcję?

Rozwijająca się doktryna self-designu tworzy przemysł sztuki. Wzrasta rola odbiorcy jako współtwórcy. Współczesne formy produkcji mają w coraz większym stopniu realizować model estetyczny lub kreatywny, a praca zbliżać się do statusu twórczości, a nawet sztuki.

Wszechobecny konsumeryzm przekształca sztukę w sferę usług ozdabiających życie lub umilających relaks. Istotną cechą podejścia konsumpcyjnego jest zanik twórczego podejścia, eklektyzm w myśleniu oraz standaryzacja gustów estetycznych. Brak potrzeby zaznaczania autorstwa popularyzuje ekonomia darów uznawana przez część społeczeństwa za formę piractwa, które stało się jednym z najpowszechniejszych sposobów konsumpcji kultury i na zawsze odmieniło sposób w jaki patrzymy na własność intelektualną.

Brzeziński | Burska | Dobiszewski | Lejman | Simon | Zaradny

Do udziału w wystawie zostali  zaproszeni artyści, którzy poszukują swojego języka artystycznego na styku różnych dziedzin, poczynając od sztuk wizualnych, poprzez socjologię, psychologię, biologię, muzykę i łączą je z najnowszymi technologiami. W ten sposób włączają się do współczesnej zmultiplikowanej kultury i zaznaczyć w niej swoje autorskie strategie.

Monika Kosteczko-Grajek

 
Zobacz folder o wystawie :
 
 
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat honorowy : 

Patroni medialni :     

Opieka medialna :


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (6)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (17)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData