kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej

W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej

Autor: Anna Nadolska, Danuta Sójkowska, Anna Pruss-Świątek
Miejsce ekspozycji: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Wystawa czynna do: 2015-01-06

Ekspozycja  W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ma charakter podróży historycznej po okupowanej Bydgoszczy, podzielonej na trzy etapy.

Etap pierwszy (sala na parterze). Wprowadzenie zwiedzających w atmosferę codzienności lat 30. XX wieku, poprzez ukazanie wspólnej, często od pokoleń, egzystencji Polaków i Niemców. Począwszy od roku 1933 następuje stopniowe zaostrzenie relacji polsko – niemieckich, zerwanych całkowicie wraz z wybuchem wojny, 1 września 1939 r. Zajęcie miasta przez hitlerowców, które miało miejsce 5 września 1939 roku, poprzedziła wzajemna agresja okupiona ofiarami obu, stających do walki, stron. Początek okupacji to czas oskarżeń, zniszczeń i terroru zaprowadzonego przez nowe władze – łapanki, aresztowania, egzekucje, internowania, wysiedlenia. Dopełnieniem treści podjętych w pierwszym etapie podróży jest prezentacja multimedialna, w której znajdują się również dwa przewodniki:  Miejsca i symbole związane z martyrologią Bydgoszczy w pierwszych miesiącach II wojny światowej oraz  Śladami Leona Barciszewskiego.

Etap drugi (klatka schodowa). Zobrazowanie pierwszych dni wojny, kiedy zaczęły się naloty i na Bydgoszcz spadły bomby. Wielu mieszkańców miasta podjęło decyzję o ewakuacji. Ich przymusową wędrówkę i przemieszczanie się ludności, przedstawiono symbolicznie poprzez umieszczenie na ścianach zarysów ludzkich sylwetek, zaś zmiany w architektonicznych obliczach grodu nad Brdą ukazano na fotogramach i w prezentacji multimedialnej.

Etap trzeci (sala na III piętrze). Fragment ekspozycji rozpoczyna się zarządzeniami informującymi o wprowadzeniu niemieckiej administracji. Realia życia codziennego ówczesnej Bydgoszczy, widziane są z perspektywy Niemców-okupantów i Polaków-okupowanych. Fotogramy zawieszone w środkowej części sali ekspozycyjnej, ukazują zniszczenia tkanki architektonicznej, zarówno planowane jak i będące wynikiem działań zbrojnych. Tułaczkę bydgoszczan obrazują eksponaty związane z osobami walczącymi na frontach II wojny światowej, zesłanymi do obozów koncentracyjnych i obozów pracy oraz na roboty przymusowe. Kulminacyjny fragment podróży historycznej stanowi wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu roku 1945. Dopełnieniem treści podjętych w trzecim etapie podróży jest prezentacja multimedialna.

Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory pochodzące z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Oświaty w Bydgoszczy, Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Bundesarchiv w Koblenz, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Archiwum „Gazety Pomorskiej”, Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy,  zbiorów prywatnych oraz własnych muzeum. Relacje świadków wykorzystane w prezentacjach multimedialnych pochodzą ze zbiorów archiwalnych Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz własnych muzeum, zrealizowanych przy udziale mieszkańców miasta.

Wystawa czynna od 4 września 2014 r. do 6 stycznia 2015 r.

Autor tekstu: Anna Pruss-Świątek

Patronat honorowy:

 

Patronat medialny:

W ramach wystawy realizowany są nastrępujące tematy lekcji muzealnych:

Codzienność bydgoszczan w czasie II wojny światowej (szkoły podstawowe - klasy IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Wojna w Bydgoszczy - działania wojenne i ruch oporu podczas II wojny światowej (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Jesień 1939 roku. Bydgoszcz w pierwszych miesiącach wojny (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Aresztowanie mieszkańców Bydgoszczy przez żołnierzy niemieckich, 1939

Kolejka do Arbeitsamtu (Urząd Pracy), ul. Bernardyńska, 1939

Ruiny kościoła pojezuickiego przy Starym Rynku, 1940

Gauleiter Albert Forster przemawiający z trybuny podczas uroczystości Erster Deutscher Tag (pierwszy Dzień Niemiecki), Stadion Miejski, 1940

Skazańcy przed egzekucją w „Dolinie Śmierci” (pierwszy Władysław Bieliński), 1939

Zobacz folder o wystawie:

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (1)
Zobacz galerię
     Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData