kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Leon  Wyczółkowski - artysta, profesor

Leon Wyczółkowski - artysta, profesor

Autor: Ewa Sekuła- Tauer
Miejsce ekspozycji: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2013-03-24

Leon Wyczółkowski artysta-profesor to wystawa stwarzająca niepowtarzalną okazję do zaprezentowania dzieł wybitnych malarzy tworzących w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Wśród 164 prac znajdą się obrazy Leona Wyczółkowskiego oraz innych znakomitych twórców m.in.: Wojciecha Gersona, Jana Matejki, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Witolda Wojtkiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego.

Zachowując chronologię życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego, zaprezentowane zostaną grupy artystów i ich dzieła o różnej tematyce.  Po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu przedstawione zostanie zjawisko przenikania się sztuki Wyczółkowskiego i innych twórców w różnych okresach ich życia. Na wystawie zestawione zostaną prace trzech generacji artystów z kręgu Leona Wyczółkowskiego: profesorów-nauczycieli, profesorów-kolegów i uczniów.

Celem zarówno katalogu, jak i wystawy jest podkreślenie niezwykłości talentu Leona Wyczółkowskiego, jego wpływu i roli jako nauczyciela na liczną grupę malarzy i grafików, a przede wszystkim odpowiedzenie na pytanie, kim był dla sztuki polskiej i jaką rolę w niej odegrał. Stąd też główna część ekspozycji koncentruje się na edukacji artystycznej Leona Wyczółkowskiego i jego pracy pedagogicznej. Proponujemy wędrówkę po uczelniach artystycznych, do których uczęszczał Wyczółkowski, do miejsc pracy artysty.

Dodatkowo na wystawie podjęliśmy próbę rekonstrukcji „Jamy Michalikowej” w Krakowie, ulubionej kawiarni artystycznej Leona Wyczółkowskiego.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 53 artystów pochodzące ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i z kolekcji prywatnych. Prezentowane zdjęcia użyczone zostały z Archiwum Fotograficznego Muzeum Historii Miasta Krakowa.

 

[ Ewa Sekuła-Tauer]

 

Wystawa Leon Wyczółkowski artysta – profesor będzie jednym z ostatnich elementów kończących Rok Leona Wyczółkowskiego, ogłoszony przez Radę Miasta Bydgoszczy z okazji 160 urodzin Leona Wyczółkowskiego i 75. rocznicy przekazania legatu przez żonę artysty. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (13)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (13)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData