kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:

Polecamy

wystawy i wydarzenia:Drukuj

Informacje o wystawie


Pieniądz PRL

Pieniądz PRL

Autor: Irena Borowczak, Wojciech Ślusarczyk
Miejsce ekspozycji: Europejskie Centrum Pieniądza – ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2014-04-22

Wystawa czasowa pt. „Pieniądz PRL” ma na celu zaprezentowanie monet i banknotów emitowanych przez państwo polskie w latach 1944 - 1989. Stanowić będzie ona doskonałą okazję do ukazania bogatej kolekcji środków płatniczych znajdujących się w zbiorach Działu Numizmatyki Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dla części zwiedzających ekspozycja będzie swoistą „podróżą w czasie” w lata młodości i dzieciństwa, zaś dla młodzieży urodzonej po 1989 r. oryginalną lekcją historii. 

 Na wystawie ukazane zostaną wyłącznie obiekty o zasadniczym znaczeniu, gdyż w warunkach ekspozycyjnych, prezentacja wszystkich wariantów emisji pieniężnych, z uwzględnieniem zmian podpisów, numeracji serii na banknotach oraz dat na monetach, byłaby nieczytelna. Obok monet obiegowych,  pamiątkowych na wystawie przedstawione zostaną również rzadkie monety próbne. Zwiedzający zapoznają  się także z interesującymi seriami monet, takimi jak: „Wielcy Polacy”, „Poczet królów i książąt polskich” oraz „Ochrona środowiska”. Niewątpliwą atrakcję stanowić będą komplety banknotów emitowanych od 1944 r., cechujących się zróżnicowaną estetyką; od prostych form, poprzez socrealizm, do interesującej serii banknotów przedstawiających sławnych Polaków, autorstwa Andrzeja Heinricha, ukazujących się od lat siedemdziesiątych XX w.  

Uzupełnienie ekspozycji stanowić będą obiekty pośrednio związane z zagadnieniem pieniądza. W grupie tej znajdą się między innymi: książeczki oszczędnościowe, kartki żywnościowe oraz bony towarowe i oszczędnościowe. Wyżej wymienione eksponaty, wraz z kopiami fotografii życia codziennego z reprodukcjami artykułów prasowych dotyczących reformy pieniężnej z 1950 r. wprowadzą  zwiedzających w atmosferę PRL.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również kopie projektów banknotów, ukazujących kulisy powstawania środków płatniczych. Ciekawostką numizmatyczną będą    zaś złote monety z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wybite w 1979 r.

 

Irena Borowczak, Wojciech Ślusarczyk

 

W ramach wystwy realizowana jest lekcja:

Czy się stoi czy się leży, stówa się należy (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)


Dostępne galerie zdjęć:


Eksponaty (9)
Zobacz galerię
Fotoreportaż (9)
Zobacz galerię
   Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData