kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj

Wystawy
Wyświetlam: 1 - 10 / 179

Józef Piłsudski a Bydgoszcz - wystawa posterowa : kliknij
Nazwa: Józef Piłsudski a Bydgoszcz - wystawa posterowa
Termin: 2017-11-11 do 2017-12-31
Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Opis:

W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Jubileusz ten jest pretekstem do przypomnienia biografii Marszałka Polski oraz przybliżenia wizyty Piłsudskiego w mieście nad Brdą i upamiętniania jego osoby przez bydgoszczan w okresie II RP, a także współcześnie. Zapraszamy do oglądania okolicznościowej wystawy posterowej.

 
XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej - wystawa prac konkursowych : kliknij
Nazwa: XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej - wystawa prac konkursowych
Termin: 2017-10-14 do 2017-11-12
Autorzy: Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Opis:

Tkactwo, jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, a tkanina unikatowa jest we współczesnych wnętrzach nadal najbardziej magicznym i przyjaznym nam elementem. Zapraszamy na XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, biennale, organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury od ponad trzydziestu lat. Otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się w sobotę, 14 października o godzinie 12.00 w Spichrzach nad Brdą.

 
Książka żywa : kliknij
Nazwa: Książka żywa
Termin: 2017-09-28 do 2017-10-31
Autorzy: Kurator wystawy: prof. Dorota Folga-Januszewska; koordynacja: Barbara Chojnacka, Kajetan Giziński MOB; Iga Chmielecka, Galeria Salon Akademii, ASP w Warszawie
Miejsce: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Ekspozycja Książka żywa obejmie działalność trzech pokoleń artystów związanych „z książką”. Celem wystawy będzie przypomnienie, zebranie i pokazanie jak bardzo różne może być rozumienie formy książki i jak różne bywają na nią spojrzenia, realizacje oraz koncepcje. Prezentacja pomoże widzowi znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania jak wygląda sztuka współczesna, gdzie ma swoje granice, rozwinięcia i problemy. Książka jako forma, jako kadrowanie, myślenie narracyjne, które w pewnym momencie spacyfikowało sztukę, stanie się podstawą do rozważań. Wernisaż wystawy odbędzie się 28 września, o godz. 18.00 w Zbiorach Archeologicznych.

 
WACŁAW SZPAKOWSKI (1883–1973). LINIE RYTMICZNE : kliknij
Nazwa: WACŁAW SZPAKOWSKI (1883–1973). LINIE RYTMICZNE
Termin: 2017-06-29 do 2017-10-01
Autorzy: Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz; Koordynator ze strony MOB: Monika Kosteczko-Grajek
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Wacław Szpakowski to artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. To twórca rysunkowych Linii rytmicznych, tworzonych w latach 1900–1951, które w części powstały w Bydgoszczy, gdzie Szpakowski mieszkał w latach 1931–1934. Bydgoska prezentacja „WACŁAW SZPAKOWSKI (1883–1973). LINIE RYTMICZNE” zawierająca 57 prac rysunkowych, jest drugą edycją monograficznej wystawy, eksponowanej w ubiegłym roku w Muzeum Miejskim Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wernisaż odbędzie się 29 czerwca, o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

 
Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy : kliknij
Nazwa: Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy
Termin: 2017-06-24 do 2017-08-11
Autorzy: Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie"
Miejsce: Exploseum
Opis:
Wystawa „Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz z Trzeciej Rzeszy” przygotowana przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie” ukazuje mało znany w Niemczech i na świecie obraz niemieckiej polityki okupacyjnej wobec obywateli polskich w latach II wojny światowej. Można tu znaleźć najważniejsze informacje, liczby, i fakty dotyczące pracy przymusowej i niewolniczej, obozów koncentracyjnych, zagłady Żydów, więzień i obozów karnych, wysiedleni i germanizacji.
 
Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły : kliknij
Nazwa: Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły
Termin: 2017-06-01 do 2017-09-10
Autorzy: Dariusz Leśniewski
Miejsce: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Zapraszamy na wystawę czasową „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły”, która stanowi część projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wystawa zaprezentuje funkcje rzek Brdy i Wisły oraz ich wpływ na rozwój Bydgoszczy, a także jej mieszkańców, od końca XIX w. do współczesności. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca 2017 roku, o godz. 13.00, wstęp wolny.

 
Zabawy ze sztuką : kliknij
Nazwa: Zabawy ze sztuką
Termin: 2017-05-07 do 2017-10-01
Autorzy: Mateusz Soliński
Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Opis:
Czym jest sztuka? Jakie są jej funkcje? Czy sztuka może pomóc zrozumieć otaczający nas świat? Zapraszamy do "Zabawy ze sztuką" na wystawie, która stanowi próbę przybliżenia podstawowych zagadnień z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się być kluczowe i szczególnie pomocne we właściwej ocenie i interpretacji owoców twórczości artystycznej.
 
Francisco Goya – między rozumem a szaleństwem : kliknij
Nazwa: Francisco Goya – między rozumem a szaleństwem
Termin: 2017-04-20 do 2017-06-11
Autorzy: Kurator: Barbara Chojnacka
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Siedem lat temu rozpoczęliśmy nowy cykl wystaw prezentujących twórczość wielkich mistrzów grafiki. Dotychczas przedstawiliśmy dzieła artystów tworzących od schyłku XV do lat 70. XVII stulecia – Dürera i Rembrandta w ramach ekspozycji Rembrandt i krąg jego tradycji (2010) oraz Rewolucje graficzne. Albrecht Dürer i szkoła niemiecka XV i XVI wieku (2011). Obecnie, zmieniając kulturowy region Europy, przenosimy się na południe, do Hiszpanii, gdzie na przełomie XVIII i XIX wieku rozkwitła twórczość Francisca Goi Lucientes – nadwornego malarza królewskiego i grafika. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 kwietnia 2017 roku, o godz. 18.00, wstęp wolny. Otwarcie  poprzedzi  happening – Malujemy „czarne obrazy” - na który zapraszamy w przeddzień wernisażu– w środę 19 kwietnia o godz. 12.00.  Plener malarski odbędzie się na Wyspie Młyńskiej przed Galerią Sztuki Nowoczesnej.

 
Wystawa pokonkursowa X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Śladami Leona Wyczółkowskiego - motyw rzeki w twórczości artysty” : kliknij
Nazwa: Wystawa pokonkursowa X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Śladami Leona Wyczółkowskiego - motyw rzeki w twórczości artysty”
Termin: 2017-03-11 do 2017-04-02
Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11
Opis:

W corocznym konkursie organizowanym przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy amatorzy w dziedzinie fotografii zmierzyli się z motywem rzeki, który często podejmował w swoich pracach wybitny artysta Leon Wyczółkowski. Do wystawy zakwalifikowano 90 osób i 195 zdjęć. Wernisaż wystawy pokonkursowej wraz z rozdaniem nagród odbędzie się 11 marca 2017 roku. Wystawę będzie można oglądać w Spichrzach nad Brdą do 2 kwietnia 2017 roku.

 
Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika : kliknij
Nazwa: Czy czas poszukiwań to czas stracony? Janusz Akermann – malarstwo i grafika
Termin: 2017-01-26 do 2017-03-26
Autorzy: Kurator: Barbara Chojnacka
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej – ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej
Opis:

Twórczość graficzna i malarska Janusza Akermanna, prezentowana na wystawach od lat 80. XX wieku od początku wywoływała różne, często kontrowersyjne opinie. Recenzenci pisali: „Bunt i krzyk człowieka to główny temat obrazów. Obrazy są śmiałe zarówno w tytułach, jak i w treści”,  „Ludzie Akermanna podpatrzeni na ulicach, w oknach, w sklepach lub w łazienkach to tytułowe Mordy, Dupki, Komuchy, Polskie Baby, Gęby, Maski”, „Obrazy Akermanna są szalenie ekspresyjne, nie pozwalają, by przejść obok nich obojętnie." Wernisaż wystawy odbędzie się 26 stycznia 2017 roku, o godz. 18.00, wstęp wolny. Podczas wernisażu usłyszymy Prestige String Quartet z utworami muzyki rockowej w nowych aranżacjach.Wyświetlam: 1 - 10 / 179

Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData