Bydgoskie kobiety - gra turystyczna

Data wydarzenia: 2018-11-11 -

Bydgoskie Kobiety

gra turystyczna (w formie ulotki do pobrania w Muzeum + w formie PDF do wydruku z muzealnej strony internetowej) do pobrania od 11 listopada 2018 r.

Gra „Bydgoskie Kobiety” zostanie udostępniona w formie ulotki w budynkach Muzeum w miejscach dostępnych dla odbiorców, a także w formie pdf na stronie internetowej Muzeum (zakładka Gry turystyczne). Gra, realizowana w przestrzeni miejskiej, będzie poruszać temat kobiet-bydgoszczanek, zaangażowanych w działalność patriotyczną, niepodległościową oraz kulturalno-społeczną i oświatową w Bydgoszczy na początku XX w. Przedstawione będą m.in. konspiratorki w powstaniu wielkopolskim, Wincentyna Teskowa – redaktorka pierwszej polskiej gazety w Bydgoszczy i prezeska Żeńskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bydgoszczy, Stefania Tuchołkowa – literatka, prezeska Czytelni dla Kobiet, a także radne miejskie czy Wanda Siemaszkowa – pierwsza dyrektorka Teatru Miejskiego. Przede wszystkim będą to kobiety, które pracowały na rzecz powrotu Bydgoszczy do Macierzy i wzięły czynny udział w repolonizacji miasta. Celem gry jest uczczenie głównie 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i edukacja mieszkańców Bydgoszczy na ten temat oraz przybliżenie odbiorcom postaci kobiet zasłużonych dla Bydgoszczy oraz ich wkładu w odzyskanie niepodległości przez Bydgoszcz, a także kreowanie wśród ludności poczucia tożsamości narodowej.

autorzy gry: Anna Nadolska, Dariusz Leśniewski

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Autor: Anna Nadolska, Dariusz Leśniewski