kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum

Święto Kultury Industrialnej ERIH DAY w Exploseum

Data wydarzenia: 2018-05-01

1 maja w 33 zabytkach techniki w 10 europejskich krajach tysiące tancerzy zaprezentują ten sam układ taneczny. Możemy do nich dołączyć w Exploseum w Bydgoszczy.

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii. To inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Work it out odbędzie się w sześciu obiektach w Polsce. Są to Zabytkowa Kopalna Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego), Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalna Ignacy w Rybniku, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę „ERIH WORKitOUT Dance Tutorial” i nauczyć się układu tanecznego. Dzięki wydarzeniu „Work it Out” kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

Nie możesz osobiście wziąć udziału w „Work it Out”? Włącz się przez YouTube lub Instagram, udostępniając materiał lub śledząc erih_workitout Organizatorzy zachęcają do dzielenia się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych przy użyciu #erihworkitout #bydgoszcz.

 


W programie m.in. :
- 11.00-16.00:
*Fabryka dla dzieci - rodzinne gry i animacje
*Gra terenowa „Tajna Fabryka” prowadząca uczestników terenami poprzemysłowymi m.in. przez linię technologiczną produkcji nitrogliceryny

*Zwiedzanie wystawy stałej (z wyłączeniem budynków 1157 oraz 1141)
- 12:00 – 15:00
Strefa zakazana - oprowadzanie po III strefie NGL (wejścia co 1h od godz. 12:00) ( zapisy w recepcji 883366056)
Dawny Zachem -  poznaj teren wraz z przewodnikiem (przejazdy zabytkowym autobusem z Muzeum Komunikacji w Paterku)
- 11.00 - Przedstawienie interaktywne dla dzieci (Teatr Alelale)
- 15.00 - Happening taneczny “Work-it-out" (Powietrzyńska Studio Tańca)


Internetowa relacja z obchodów w Bydgoszczy będzie prowadzona live (na żywo). Możesz stać się jej częścią!

Exploseum, ul. Alfreda Nobla
1 maja 2018 roku, w godz. 11.00 – 16.00, wstęp wolny

*WYDARZENIE TOWARZYSZY PROMOCJI WYSTAWY STAŁEJ W EXPLOSEUM

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna EuropaWięcej informacji:
https://www.erih.net/
Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData