Data wydarzenia: 2018-03-15 -

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8 (antresola)

Promocja książki Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Monografia. Katalog zbiorów, odbędzie się 15 marca (czwartek), o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Gościem specjalnym będzie Bogusław Brzęczkowski – syn artysty.

W programie:

Koncert w wykonaniu młodzieży z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Repertuar:
kierownictwo: p. dr Tomasz Gluska, artysta muzyk, pedagog
wykonawcy:
Michał Kowalski – trąbka
Patryk Ostrowski - puzon
Kacper Surażyński - trąbka
Sara Szczepanek - waltornia
Szymon Wachowski - tuba

Program:
1. Jeremiah Clarke - The Prince of Denmark's March
2. Johann Sebastian Bach - Aria "Bist du bei mir"
3. Jeremiah Clarke - Trumpet tune
4. Chris Hazell - Pops for four
5. Irving Berlin - Alexander's Ragtime Band

2 zespół: kierownictwo p.Marcin Gumiela, kompozytor i pedagog
wykonawcy:
Katarzyna Golla  - wiolonczela
Dominik Haliniak – trąbka
Weronika Jędryka – altówka
Jan Łosoś - wiolonczela
Agata Piekarczyk – skrzypce
Stanisław Wachowiak - skrzypce
Weronika Zych – flet

Program:
1.Improwizacja do obrazu Zofii Stryjeńskiej: „Wiosna nadchodzi” (Chrystus ukazujący się Matce) z 1918 r. ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wystawa Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Grafika

Wystawa czynna w terminie: 15 marca – 22 kwietnia 2018 roku.

Stanisław Brzęczkowski znany jest przede wszystkim jako artysta grafik, projektant grafiki użytkowej i wydawniczej, a także doświadczony poligraf i pedagog, szczególnie zasłużony dla środowiska artystycznego Bydgoszczy, regionu kujawsko-pomorskiego i Pomorza. Twórczość i działalność artysty, znana i doceniana przez współczesnych, zaistniała w sztuce polskiej międzywojnia i powojennego dziesięciolecia, zapisała się także w historii nowoczesnej i współczesnej grafiki. Nagła śmierć artysty i ograniczony dostęp do spuścizny nie sprzyjały jednak funkcjonowaniu jego twórczości w grafice polskiej.

Obszerna spuścizna artystyczna, przechowywana w bydgoskim Muzeum, którą tworzą dary samego artysty (1953) oraz rodziny (1984), uzupełniona zakupami prac dokonywanymi przez Muzeum, stała się podstawą do przygotowania w 2005 roku reprezentatywnej wystawy monograficznej. Pozwoliła także na przygotowanie pierwszej monografii artysty i katalogu zbiorów, obejmującego wszystkie podejmowane przez twórcę dziedziny – grafikę artystyczną, grafikę użytkową, rysunek i ekslibris, a na marginesie także projektowanie przestrzenne i akwarelę.

Obecna prezentacja stanowi wybór 48 dzieł graficznych, powstałych w trzech etapach życia artysty, wyodrębnionych miejscem zamieszkania i twórczością. Umowne działy wystawy: Wolne Miasto Gdańsk i Pomorze (1920-1935), Międzywojenna Bydgoszcz i pobyt w Warszawie (1935-1944) oraz  Powrót do Bydgoszczy (1945-1955) sygnalizują najważniejsze przemiany formalno-stylistyczne, tematyczne i warsztatowe w grafice Stanisława Brzęczkowskiego. Ukazują fascynację ekspresjonizmem, poszukiwania własnego stylu i odnalezienie indywidualnej drogi w latach socrealizmu. Przybliżają kreatywną osobowość artysty, eksperymentującego w zakresie graficznego warsztatu. Na ekspozycji nawiązaniem do monografii artysty jest zespół fotografii, a poszczególne kadry tworzą narracyjną opowieść o życiu artysty.

Barbara Chojnacka