kontrast:   czcionka: A A+ Muzeum bez barier
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum

Finisaż wystawy „DOMASŁAW – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)”

Data wydarzenia: 2018-02-25

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2

„DOMASŁAW – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)”

Finisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim odbędzie się 25 lutego 2018 roku,
o godz.12.00, wstęp wolny.

 

Grupy szkolne w czasie trwania wystawy zapraszamy na zajęcia: „Prehistoryczne kalendarze” oraz  „Miłość, walentynki i starożytni”.

           

Zapewne wielu miłośników archeologii miało okazję odwiedzić już jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego jaką jest rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Można tam podziwiać częściowo zrekonstruowaną osadę obronną z wczesnej epoki żelaza, funkcjonującą między VIII a VI w. p.n.e. Na podstawie pozyskanych z wykopalisk zabytków udało się  w tym miejscu odtworzyć codzienne życie ówczesnych mieszkańców ziem polskich, a poprzez pokazy i archeologię eksperymentalną także je ożywić. Dotychczasowe znaleziska sugerowały, że poziom życia i umiejętności tutejszych społeczeństw stały na niższym poziomie i zdecydowanie odbiegały od ówczesnych centrów cywilizacyjnych. Jednak odkrycia dokonane w trakcie ostatnich lat, podczas budowy autostrady  na Śląsku, zmieniły dotychczasowe spojrzenie na obraz kultury materialnej na ziemiach polskich w „czasach biskupińskich” i dały przesłanki do tego, by przyjąć, że społeczności zamieszkujące ten rejon żyły w kręgu oddziaływań cywilizacji śródziemnomorskich. W Domasławiu, w okolicach Wrocławia, nie natrafiono jednak na osadę, ale przebadano ciałopalną nekropolię z  wczesnej epoki żelaza. Oprócz typowych grobów popielnicowych, o przeciętnym dla tych społeczeństw wyposażeniu, natrafiono na  znaczną liczbę pochówków wyróżniających się zarówno konstrukcją (groby komorowe,
z których część otoczona była regularnymi kręgami utworzonymi z rowów będących zapewne pozostałościami po kurhanach)  jak i bogatym asortymentem wyrobów, w jakie wyposażono zmarłego na drogę w zaświaty. Obok dodatkowych naczyń - przystawek, wśród których na uwagę zasługuje unikatowa ceramika malowana oraz luksusowa ceramika grafitowana,  występowały  wyroby z brązu i żelaza (m. in miecze, ozdoby, naczynia) oraz bursztynu, szkła, czasem ze złota. Jednak najcenniejszym znaleziskiem, a zarazem rewelacją nie tylko
w skali polskiej, ale też europejskiej jest ceramiczny wózek kultowy, którego symbolika wyraźnie nawiązuje do sfery wierzeń obecnych w świecie antycznym. Wszystko to przemawia za tym, że wśród tej społeczności wykształciła się grupa arystokracji, której przedstawiciele swoim zmarłym składali do grobów liczne wyroby luksusowe. Wiele z nich świadczy o tym, że mieszkańcy tych terenów w VIII – VI w. p. n.e.  utrzymywali bliskie związki z przedstawicielami ówczesnego centrum kulturowego pradziejowej Europy jakim była kultura halsztacka, a za ich pośrednictwem ożywione kontakty z cywilizacjami kręgu Morza Śródziemnego (Etruria, Grecja). Dzięki temu docierały na nasze ziemie nie tylko wyroby materialne, a także przepływały nowe idee.

Wszystkie te eksponaty liczące ponad 2500 tysiąca lat można podziwiać w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w piwnicy  Białego Spichrza - Zbiory Archeologiczne na Wyspie Młyńskiej do końca lutego 2018 roku na ekspozycji „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza” przygotowanej ze zbiorów wrocławskiego Zespołu Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przy współpracy Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wystawa jest wymiernym świadectwem tego, że  prace związane z budową autostrady w okolicach  Wrocławia, przyniosły korzyści nie tylko zmotoryzowanym użytkownikom dróg, ale także pasjonatom historii.

Osoby bardziej zaciekawione wielkimi odkryciami, które chciałyby nie tylko obejrzeć wspaniałe zabytki zmieniające dotychczasowe spojrzenie na obraz kulturowy i cywilizacyjny ziem polskich,  a także zgłębić tajemnice związane z ich odkrywaniem oraz posłuchać opowieści o życiu mieszkańców ziem polskich w czasach kiedy upada cywilizacja egipska, a rodzą się nowe centra kulturowe w Europie ( kultury: helleńska, etruska - dająca początek rzymskiej, halsztacka) zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie w dniu  25 lutego 2018 roku ( niedziela) o godzinie 12-tej (finisaż). Będziemy wówczas mieli, chociaż na chwilę, możliwość przeniesienia się w czasy, kiedy rodziła się idea igrzysk olimpijskich, powstawał starożytny Rzym, żył Tales z Miletu – twórca podstaw nauki i filozofii europejskiej oraz Ezop – znany grecki bajkopisarz. 

J. J. Łosiowie

 

Wystawa ukazująca odkrycia stanowiska archeologicznego w Domasławiu będzie czynna do 28 lutego 2018 roku.

 

 
Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData