„Gry z przestrzenią” Wykład Wojciecha Kielera

Data wydarzenia: 2017-09-21

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

„Gry z przestrzenią”

Wykład Wojciecha Kielera odbędzie się 21 września 2017 roku, o godz. 18.00, wstęp wolny.

Spotkanie poświęcone będzie rozmaitym metodom, dzięki którym twórcy różnych epok uzyskiwali w swych dziełach iluzję przestrzeni. Niemal od zarania sztuki artystom towarzyszyła pokusa stworzenia wrażenia trójwymiarowości na dwuwymiarowej płaszczyźnie dzieła.  Twórcy niektórych epok zapraszali oko widza „w głąb” obrazu, rozumianego zgodnie z koncepcją Leone Battisty Alberiego, jako okno w ścianie. Istniała również tendencja przeciwna, w myśl której namalowane przedmioty i postaci miały „wychodzić” przed lico obrazu, łącząc w continuum świat widza i dzieła. Takie gry
z granicami obrazu wymagały od artystów niezwykłych umiejętności technicznych
i dogłębnej znajomości zasad percepcji widzenia. Najciekawsze z tych zabiegów zaprezentowane zostaną na przykładach wybitnych dzieł twórców dawnych i współczesnych.

Spotkanie odbywać się będzie na wystawie „Zabawy ze sztuką”.

Wojciech Kieler – historyk sztuki i filolog polski, zatrudniony w I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, w Zespole Szkół Plastycznych w Bydgoszczy i w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Olimpiady Artystycznej. Od 20 lat przygotowuje uczniów do udziału w tym konkursie. Ekspert do spraw egzaminu maturalnego z historii sztuki, pełni funkcję egzaminatora na maturze z historii sztuki.